Механизмът за наблюдение на върховенството на закона на ЕК не отразява вкоренени, системни проблеми на върховенството на закона в България, се посочва в анализ на Албена Азманова, преподавател по политология в Школата за международни изследвания на университета на Кент /Брюксел/ и Бетъни Хауърд, изследовател, ЕП, представен днес в НДК. Анализът е възложен от Клеър Дейли, депутат в ЕП от групата на левицата GUE/NGL, предаде БТА.
Според анализаторите, със своите доклади на върховенството на закона за 2020 и 2021 г. Комисията не успява да изобличи тежките и систематични нарушения, извършвани спрямо върховенството на закона, и по този начин да подкрепи демократичните сили в България в усилията им да възвърнат контрола си върху политиката на страната. Като заявява че има напредък, въпреки документираните доказателства за погазване на върховенството на закона в България, при все че тези доказателства са й предоставени, ЕК де факто спомага за унищожението на върховенството на закона в страната, се посочва в анализа. Според него в двата доклада, в ущърб на българското общество, управляващите се радват на доста благосклонно отношение, особено в сравнение с осезаемо по-острия тон на критиките към Румъния, Полша, Унгария.
Анализаторите коментират, че "от зловредните последици от системната корупция и лошото управление" страда не само българското общество, те преминават и отвъд пределите на страната, из ЕС. Отговорността за управлението на България принадлежи не на европейските институции, а на българските граждани; те трябва да контролират политическата класа и да я принудят да спазва изискванията за почтена политика. Въпреки това, изключително важно е ЕС да оказва подкрепа на българските граждани в борбата им за върховенство на закона, се посочва в изследването.
Политологът Албена Азманова коментира, че върховенството на закона и правовата държава е идея, която би трябвало да обедини лесно политическите сили. Точно обратното става в България, разграбването на държавата и потискането на правата на гражданите е общият знаменател на политиката почти в цялата българска модерна история, с малки изключения, заяви тя. Влизането на България в ЕС беше свързано за много хора с надеждата, че Европа ще ни предпази от "лошите владетели", надеждата беше, че европейските институции ще принудят управленческата класа да се придържа към такива основни идеи като правовата държава и върховенството на закона, само че това не стана, отбеляза Азманова. Правим анализ на състоянието на върховенството на закона в Испания, Франция и България, и установяваме, че не само има сериозни нарушения на върховенството на закона, но ЕК, въпреки че е добре информирана, си премълчава или представя пропуските в почти благоприятна светлина за управляващите елити, обясни тя.
По този начин ЕК става съпричастна към нарушаването на правовата държава, и в България случаят е особено трагичен, защото тя става съпричастна в завладяването на държавата и обществото от олигархични интереси, е мнението на анализатора. В този доклад няма големи разкрития, всички факти са известни, изрично се придържахме към информация, която е била лесно достъпна за европейските институции и ЕК, за да посочим факта, че тези пропуски са можели да бъдат избегнати, отбеляза авторът. По думите й, целта на общото изследване и на главата за България е да се постави въпроса за политическата отговорност - както на българските власти, така и на ЕК. Защото въпросът е много прост - върховенството на закона не се нарушава, когато законът се нарушава, а когато нарушаването на закона остава безнаказано, обобщи Азманова.
Министърът на културата в служебния кабинет Велислав Минеков, който бе домакин на събитието, коментира, че трудно може да се говори у нас за върховенство на закона, и ние продължаваме да бъдем онази забравена балканска страна, която, въпреки че е член на ЕС, остава в самотата на своето нещастие. Според него живеем в среда на потиснато медийно пространство и трудно се посочват медии, които могат да се определят като свободни.
Депутатът от ЕП Клеър Дейли коментира, че комисията не е успяла да адресира тези предизвикателства и тези системни нарушения на върховенството на закона, и не е успяла да защити правата на човека. Тя смята, че в България самите хора са призовали за приключване на корупцията и на нарушаването на върховенството на закона. Динамиката е вече променена и вече имаме едно послание, че народът иска промяна, и българите също се стремят към тази промяна, отбеляза Дейли.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.