24 Ноември, 2024

Путин се заканва на Запада заради Сибир, но Китай го смята за своя територия

Путин се заканва на Запада заради Сибир, но Китай го смята за своя територия

Русия е готова да «избие зъбите“ на онези, които мечтаят да „отхапят“ Сибир от руската държава, заяви преди дни президентът на Русия Владимир Путин пред организационния комитет „Победа“. 

Има ли Русия основание да се страхува, Западът или Китай са истинската заплаха?

Отдавна в публичното пространство се търкаля митът, че в тесен кръг някогашният държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт била казала, че богатствата на Сибир принадлежат на цялото човечество, но съветските чекисти разчели думите й с най-модерните си подслушвателни технологии. Всъщност близо две десетилетия върхушката на КГБ и идеолози на рашизма като Никита Михалков се самонапомпват с думи, които г-жа Олбрайт никога не е произнасяла.
" Всъщност потенциалът е колосален и територията на Русия остава най-голямата на света", репчи се Путин с природните дадености на страната си. Думите му нямаха точен адресат, но повече от ясно е, че посланието е отправено срещу вечния завоевател на руската земя – „гнилият“  Запад, който столетия чертае планове да ограби и да пороби „работливия“, „спестовен“ и „трезвен“ мужик.

В навечерието на срещата с американския президент Байдън кремълският президент използва все по-рязка и заплашителна риторика, за да има накъде да маневрира и да отстъпва, доказвайки щедра душа и неприсъщо на руската политика миролюбие. Както неведнъж е ставало, след срещата на най-високо равнище руската дипломация отново ще ни уверява, че е пожертвала най-свидните си цели и дългосрочни интереси в името на светлото бъдеще на човечеството и за добруването на идните поколения.
За пореден път Путин двулично размахва меч срещу Европа и Америка, пропускайки „незначителна“ подробност от пейзажа: в Сибир вече две десетилетия се е настанил и постоянно разширява владенията си огнедишащият китайски дракон.
Самият Путин отстъпи на китайците толкова едри парчета от Сибир, че би трябвало лично да си избие зъбите за наказание. През последните години китайски и руски фирми са обеслесили десетки хиляди хектари от сибирската тайга. Част от изнесената дървесина е заплатена с близо 900 млн. долара. Китайците откриват смесени или еднолични фирми, внасят и изнасят стоки, купуват земя, строят хотели, изсипват десетки хиляди туристи около Байкал и други сибирски забележителности. Само през 2018 г. повече от 1,2 млн. китайци са посетили територия, която смятат за своя.

Вечно усмихнатите китайски туристи носели тениски с еднакви йероглифи. Когато някой от руските екскурзоводи най-сетне разчел надписите, там гласяло: «Сибир е китайска земя» и «Байкал е велико китайско море!». Според древни китайски летописи, първите заселници с дръпнати очи са се появили в днешните сибирски земи някъде около 1 500 г. пр. н. е.
В скъпите магазини и хотели в гр. Иркутск две трети от богатите туристи са с китайски физиономии. Икономическият скок на страната им и огромните запаси от криптовалута превръщат Сибир в евтина витрина за китайския бизнес.
Сайтът "Цзинжи Тоутяо" публикова статия, в която за пореден път Сибир е наречен китайска земя и се изразява удивление, че мнозина руснаци недоволстват от огромните мащаби на изсечените гори в Сибир и в Далечния изток.

„Бихме могли да се оправим и без руската дървесина, но без нас вие бързо ще изгниете!“, възмущава се китайският журналист, като обяснява ценовия скок и в най-затънтените кътчета на Сибир след появата на китайски бизнесмени или туристи.
„Русия е държава, на която никога нищо не стига!“, завършва китайският икономически наблюдател.
Сибирски кореняк споделя тревогата си: „Лесно им е на онези в Москва. Оттук за Китай ежечасно потеглят влакове с дървесина. Десетки ешалони в денонощие, всеки с по 80 претоварени вагона!“

По официални данни, 81% от износа на руска дървесина заминава за Китай, 12,5% – за Япония и 4% – за Южна Корея. С такива темпове само след 10-15 години от Сибир ще останат туристическите картички и снимките на възрастни хора след необятните гори, възпявани във фолклора и в руската патриотична литература.
В момента в Сибир, от Урал до Тихия океан, живеят само  37 млн. руски граждани. Тоест, върху 78% от територията на Руската федерация живее 25% от населението й. 37 млн. е населенито на два средно големи китайски града. Милиард и половина китайци гледат с надежда на север. Имат и пари, и национална енергия, и всичкото време на света.
Та чии зъби щяхте да избивате, товаришч Путин?

Сподели:

Медведчук с умопомрачителен сценарий за развитието на войната в Украйна

САЩ подготвят почвата да хвърлят балтийските държави, поляците, германците и французите "в огъня на войната“ след Украйна

Кремъл съчини нова лъжа за кървавата баня в "Крокус сити хол"

Русия май се оказва в собствения си капан, докато се опитва да изкара Украйна виновна за атентата

България е разтърсена от вълна от антимигрантска дезинформация

Опозицията размахва една и съща заплаха: че балканската страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти"