"Нова центристка партия прави пробив на изборите". С това заглавие британският в. "Файненшъл таймс" публикува днес репортаж, посветен на изборите в България. Авторът отбелязва, че лидерите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев са възпитаници на Харвард и са изградили репутацията си като министри в служебното правителство.
На вчерашните избори българите дадоха неочакван изборен тласък на новата центристка политическа сила, която може да сложи край на политическата безизходица, която почти напълно парализира управлението в балканската държава и през последните седмици я остави изложена на най-смъртоносната вълна на коронавирус, пише още изданието.
След третите парламентарни избори в страната през тази година екзит половете показват, че ПП събира около една четвърт от гласовете - почти колкото десноцентристката партия ГЕРБ на Бойко Борисов, пише преди няколко часа изданието и припомня, че бившият премиер е бил свален през април след нарастващите народни протести срещу корупцията по време на повече от десетте му години на власт.
През април т.нар. протестни партии и традиционни опозиционни сили не успяха да се договорят за коалиция, а нови формации като "Има такъв народ" на чалга певеца Слави Трифонов, не успяха да сформират правителство и след победата си на изборите през юли.
Бедната 7-милионна държава от ЕС се бори да повиши най-ниския процент на ваксинирани срещу коронавирус в блока, но все още по-малко от една трета от българите са напълно ваксинирани, а новата вълна от варианта Делта доведе до най-голяма смъртност в света, пише британския вестник.
Това даде допълнителен тласък на ПП, основана от възпитаниците на Харвард Кирил Петков и Асен Василев, които бяха в служебното правителство, назначено от президента Румен Радев, и си създадоха добро име с решителни действия, особено срещу корупцията, констатира "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
Докато партия ГЕРБ е отбягвана от повечето други партии, ПП има няколко потенциални коалиционни партньори, включително либералната "Демократична България", популистката "Има такъв народ" и социалистическата партия. Ако се обединят, партиите ще имат парламентарно мнозинство от около 55 процента, показват резултатите от екзит пол изследванията, пише британският вестник.
"Файненшъл таймс" припомня казаното от Петков за вестника преди гласуването, че ПП е провела предварителни дискусии с някои от другите политически сили. Докато с "Демократична България" беше лесно, другите може да е по-трудно да бъдат привлечени в коалиция, цитира вестника оценката на Петков. На предизборно събитие в центъра на София той каза, че по принцип ПП може да работи или с ИТН, или със социалистите, но при две условия - смяна на главния прокурор и създаването на силна агенция за борба с корупцията.
"Искам през следващите четири години да станем успешен пример за това как малка държава изкоренява корупцията за свръх кратко време", припомня изявлението му "Файненшъл таймс".
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."