Еманюел Макрон обича изненадващите ефекти. Внезапният му флирт с руския президент Владимир Путин, който той започна в края на лятото на Лазурния бряг, изненада много партньори в Европейския съюз. Смелчакът от Елисейския дворец постигна по-нататъшен напредък, след като стана ясно, че е изразил готовност да говори с Путин за предложението за налагането на мораториум върху ядрените ракети със среден обсег. Но Макрон е сам - никой друг в Европа не флиртува с руския лидер, коментират в редакцията на германския национален ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung, цитиран от "Фокус".
Макрон направи дръзки изявления. Европа би могла да се измъкне от „стратегическата мизерия“, в която сама се е вкарала, само ако преговаря на равни начала с Путин за нова архитектура на сигурността. Френският президент е убеден в нещо, което по-рано канцлерът на ФРГ изрече с чаша бира в ръка на Октоберфест: времената, в които човек може да разчита на други, са отминали. Но при Макрон всичко е по-помпозно, отколкото при Меркел.
Това е така, защото след края на Втората световна война на Франция, с одобрението на американците, е разрешено да играе ролята на стратегическия самотник, стига отвреме-навреме да показва лоялност към съюзниците. Достатъчно е да си припомним за генерал Шарл дьо Гол.
Подходът на Макрон е дързък, защото пренебрегва руските нарушения на Договора за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО), което принуди САЩ да го прекратят. Френският президент се съгласява да третира Путин като надежден събеседник - въпреки присъединяването на Кримския полуостров и конфликта в Донбас. В НАТО Макрон е сам в желанието си да разгледа руското предложение за мораториум.
Страните от Източния фланг на НАТО вече са силно раздразнени от преориентацията му в политиката спрямо Русия. Сигурността след прекратяването на основополагащи договори е всичко друго, но не и ясна. Макрон задава правилните въпроси, но трябва да бъде посъветван да не отговаря сам, по собствена инициатива.
Еманюел Макрон
Френският президент обича изненадващите ефекти
Фактор Фактор
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи