5 Декември, 2025

Мистериозна болест "Х" заплашва света - кой фабрикува фейкове от Давос?

Мистериозна болест "Х" заплашва света - кой фабрикува фейкове от Давос?

Въпросът е кой има интерес от разпространяването на подобна информация

Във връзка с дискусия на Световния икономически форум в Давос на 17 януари на тема "Подготовка за Болест Х", многобройни публикации в социалните и традиционните медии алармират, че въпросната Болест "Х" е реална и непосредствена заплаха за обществото. 

Една от публикациите гласи: "Световният икономически форум ни готви среща с "Болестта Х" и внушава, че става въпрос за конкретно и предстоящо в скоро време заболяване, от което фармацевтичните компании имат сериозен финансов интерес.

Подобни твърдения има и в Инстаграм. "Болестта "Х" е мистериозната зараза, за която Световният икономически форум ще има среща ДНЕС!" - гласи един от постовете на английски език в Instagram, който само за 2 дни е получил над 2000 харесвания. "Очевидно тя "може да има 20 пъти повече смъртни случаи от COVID." Не забравяйте... те винаги ни казват какво предстои".

В други публикации Болестта "Х" също се определя като конкретно заболяване, а проруският канал в Телеграм ZaПраVда пише за "нова мистериозна пандемия".

В действителност "болест Х" не съществува, което се подразбира и от наименованието ѝ - "Хикс". Става дума за хипотетичен патоген, все още неизвестен на науката, който евентуално би могъл да се появи и да предизвика смъртоносна пандемия. За първи път се обсъжда преди избухването на Covid пандемията през 2018 г. от Световната здравна организация с цел да се начертае план за действие.

Идеята, че може да възникне смъртоносна пандемия не е нова дори тогава. "От 2015 г. СЗО прилага всеобхватна глобална стратегия за научни изследвания и план за готовност, известен като План на СЗО за научноизследователска и развойна дейност при епидемии,“ пише в сайта на СЗО.

СЗО въвежда болестта "Х" като част от списък с болести, като Зика, Ебола и ТОРС (SARS), които представляват най-голям риск за общественото здраве през 2018 г. Този списък постоянно се актуализира, като следващата актуализация на списъка с опасните заболявания предстои да бъде направена през 2024 г.

Твърдението, че в рамките на Световния икономически форум в Давос обсъждат реално, а не хипотетично заболяване, наречено Болест "Х", е НЕВЯРНО. Това е име, дадено на хипотетичен патоген, което се използва, за да се помогне за планирането на бъдещи здравни кризи. Експерти в областта на световното здравеопазване тази седмица говориха в панел на WEF, наречен "Подготовка за болест "Х". Наименованието е измислено от Световната здравна организация през 2018 г.

Форумът в Давос показа желание да се спасява нещо в нашия свят, но не е ясно какво и още по-малко - от кого. Това казва в интервю за БНР международният анализатор Мирослав Попов.

Той изказва мнение, че появата на една епидемия не е нещо случайно, а е функция от цялостното развитие на едно общество и на неговата здравна система, в това число и профилактиката:

"Вместо Давос да ни плаши с новата епидемия, би трябвало да се направят ясни анализи и разчети, кои са факторите за тези евентуални нови пандемии и как да им се противодейства. Ние сме заинтересовани човечеството да оцелява. До тази по-важна част разговорът не стига", посочва експертът. 

Според него тук не става дума само за плашене на общество, а се цели нещо конкретно- И добавя, че "най-лесното е да видим зад това интересите на големите фармацевтични компании":

"По-сериозната част от проблема е, че нашият свят трябва да надрасте представата, че можем да оцелеем поединично, което е философията на последните 40 години", категоричен е Попов.

Сподели:

Коментари (0)

Буданов: Удряме по Русия с 99% наше оръжие

Буданов: Удряме по Русия с 99% наше оръжие

Журналистите на Bloomberg отбелязват, че заради украинските атаки по руски обекти от нефтената инфраструктура, Русия ще ограничи обемите на преработка на нефт поне до средата на следващата година

Украински военен експерт разби на пух и прах мит за руските „Шахеди“

Украински военен експерт разби на пух и прах мит за руските „Шахеди“

Сергей „Флеш“ (Светкавицата) Бескрестнов опровергава статия в The Economist, като отбеляза, че руските дронове все още летят въз основа на сигнали от сателитна навигация

Кремъл тиражира фейк новини, безсилен да спре мира с Украйна

Кремъл тиражира фейк новини, безсилен да спре мира с Украйна

Властта в Москва разпространява фалшиви новини за западни лидери в Киев, опитвайки се да подкопае мира и европейската солидарност