Чешкият премиер Петър Фиала заяви, че страната му вече не се нуждае от внос на руски петрол след завършването на разширяването на Трансалпийския тръбопровод (TAL) от Италия.
Договорът за разширяване на тръбопровода беше подписан през май 2023 г., повече от година след нахлуването на Русия в Украйна, което доведе до санкции върху вноса на руски енергийни продукти.
„Строителството на това разширение вече е завършено“, заяви министър-председателят.
„Русия вече не може да ни изнудва и имаме гаранция, че можем напълно да се снабдяваме с петрол от Запада“, каза Фиала.
TAL доставя петрол от италианското пристанище Триест до Южна Германия, където се свързва с тръбопровода IKL до Чешката република.
Разширението удвои капацитета на петрола за страните от ЕС и НАТО до осем милиона тона годишно.
Министърът на финансите Збинек Станюра заяви, че разширението е струвало 1,5 млрд. чешки крони (61 млн. долара) и е било финансирано от държавната компания за транзит на петрол Mero.
Страната вече напълно се е откъснала от руския природен газ.
Чешката република получаваше по-голямата част от петрола си по петролопровода „Дружба“ от Русия, пуснат през 60-те години на миналия век.
Малко след като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., Европейският съюз забрани вноса на повечето петролни продукти от Русия, но за петролопровода „Дружба“ беше направено изключение, тъй като Чешката република имаше малко други възможности.
По-рано Фиала обеща, че Прага ще се стреми да отмени изключението възможно най-скоро.
Главният изпълнителен директор на Mero Ярослав Пантучек заяви, че въпреки че все още предстои да бъдат завършени дребни работи по новия петролопровод, Чешката република вече е напълно в състояние да доставя петрол на местните рафинерии чрез TAL.
„Ние сме напълно способни да доставяме петрол в Чешката република, ако доставките през „Дружба“ бъдат спрени“, добави той.
През 2023 г. руският петрол е представлявал 58% от целия внос на петрол в Чехия, според данни на Министерството на промишлеността и търговията.
TAL, който работи от 1967 г., е собственост на консорциум от осем петролни компании, включително Mero и световните гиганти Shell, Eni и ExxonMobil. /БГНЕС, АФП
Още от Свят
Джейк Съливан: Стратегическите цели на Русия във войната срещу Украйна се провалиха
Има възможност за постигане на справедлив мир за Украйна, твърди съветникът на Байдън
"Приятелски" удар по Путин - Иран отказа да признае Крим за руски
Техеран не признава също и окупираните части от Донецка и Луганска област за територия на Русия
Лавров с нова глупост: САЩ и ЕС извиват ръцете на Сърбия, искат да предаде Русия
Русия е поискала спешни консултации със Сърбия относно ситуацията след санкциите на САЩ