27 Ноември, 2024

Финализира се сделката за участие на „Булгартрансгаз“ ЕАД в “Александруполис”

Финализира се сделката за участие на „Булгартрансгаз“ ЕАД в “Александруполис”

Дружеството бе вписано в книгата на акционерите на Газтрейд С.А.

Финализира се сделката за участие на българския газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ ЕАД в проекта за изграждане на терминал за втечнен газ на “Александруполис”. Дружеството бе вписано в книгата на акционерите на Газтрейд С.А като пълноправен акционер с всички произтичащи права и задължения съгласно подписаното Споразумение между акционерите.

„Независима система за природен газ „Александруполис“ е модерен високотехнологичен проект за плаващ терминал за приемане, съхранение и регазификация на втечнен природен газ (LNG). Планираният капацитет на терминала за регазификация и подаване към газопреносната мрежа на Гърция възлиза на 6,1 млрд. м³ годишно. Капацитетът за съхранение е 170 хил. м³., съобщиха от компанията.

Проектът допринася за реализиране на цялостната концепция за Газов хъб „Балкан“, която предвижда чрез изграждане и развитие на необходимата газопреносна инфраструктура да се свържат пазарите на природен газ на страните в Централна и Източна Европа. Той се реализира изцяло в изпълнение на политиката и приоритетите за изграждане на единен взаимосвързан общоевропейски енергиен пазар.

Терминалът е в синергия с други инфраструктурни проекти в региона, като интерконектора Гърция–България (IGB) и Разширението на Подземното газово хранилище „Чирен“. Тези проекти, наред със съществуващата инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД, ще подобрят достъпа на България и страните в региона до втечнен природен газ. Основни доставчици на LNG за терминала в Александруполис се очаква да бъдат компании от САЩ, Катар и др. По IGB и други съществуващи и бъдещи газопроводи в България и региона може бъде доставян природен газ за потребители в България, Северна Македония, Сърбия, Турция, Румъния, Унгария, Молдова и Украйна. “Освен за диверсификация на източниците, реализацията на проекта ще насърчи конкуренцията между различните доставчици на природен газ в региона в полза на крайните потребители”, подчерта изпълнителният директор на “Булгартрансгаз” ЕАД г-н Владимир Малинов. По думите му терминалът ще подобри сигурността и гъвкавостта на доставките.

Терминалът за втечнен природен газ се развива от проектната компания Газтрейд С.А, в която акционери са госпожа Асимина-Елени Копелузу, GASLOG Cyprus Investments Ltd. и гръцката държавна компания DEPA COMMERCIAL S.A. На 24 март 2020 г. Газтрейд С.А. успешно приключи провеждането на обвързващата фаза на пазарния тест за резервиране на капацитет и услуги в плаващия терминал. С общи ангажиращи предложения за до 15 г., достигащи 2.6 млрд. куб. м. годишно резултатите от теста са по-високи от тези за други подобни съоръжения в последно време.

Планира се търговската експлоатация на съоръжението да стартира до края на 2022 г.

От компанията припомнят, че на 24 август 2020 г., „Булгартрансгаз“ ЕАД подписа договор за покупко-продажба на 20% от капитала на Газтрейд С.А с продавача госпожа Асимина-Елени Копелузу, в който като преюдициално условие бе посочено получаването на разрешение за концентрация от Комисията за защита на конкуренцията на Република България. На същата дата бе подписано и Споразумение между акционерите на дружеството. На 14-ти януари Комисията за защита на конкуренцията на Република България разреши нотифицираната концентрация, изразяваща се в придобиване от страна на „Булгартрансгаз“ ЕАД на съвместен контрол върху Газтрейд С.А, Гърция заедно с DEPA COMMERCIAL S.A., GASLOG Cyprus Investments Ltd и госпожа Асимина-Елени Копелузу, съобщава БГНЕС. 
Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни