Френското червено вино е изправено пред „екзистенциална“ криза. Младите поколения все по-често избират други напитки или напълно се отказват от алкохола.
Според Financial Times, консумацията на червено вино във Франция е намаляла с около 90% от 70-те години на миналия век. Общата консумация на вино, включително червено, бяло и розе, е спаднала във Франция с повече от 80% от 1945 г., като този спад се ускорява. Поколението Z, например, купува наполовина по-малко вино в сравнение с останалите поколения .
Тенденциите във Франция усилват глобалните промени, които увреждат винения сектор – като намаляване на алкохолната консумация и променящи се вкусове. Червените вина, по-специално, излизат от мода сред младите, които предпочитат розе, бира, твърд алкохол и безалкохолни напитки.
Предизвикателства за индустрията
Секторът също така се сблъсква с рязък спад на търсенето от Китай – един от основните експортни пазари – и с последствията от климатичните промени. Тези проблеми обаче не засягат еднакво всички категории вина.
Някои лидери в индустрията очакват, че производителите ще реагират, като се съсредоточат върху по-качествени вина или разширят асортимента от червени вина с други продукти, като бели или нискоалкохолни вина. Това обаче изисква инвестиции в нови лозя и оборудване.
Ниска стойност срещу качество
Член на борда на CIVB, Жан-Пиер Дюран, отбелязва, че в бъдеще търсенето на вина от ниския ценови клас ще бъде малко, тъй като младите поколения предпочитат качеството пред количеството. Във Франция някои вина се продават само за 2,50 евро за бутилка.
Той посочва, че свръхпроизводството и наличието на много евтини вина са увредили имиджа на Бордо. Въпреки това регионът е известен и с висококачествени и скъпи вина като тези от Сент-Емилион.
Предизвикателства и адаптация
Елитните винарни също трябва да се адаптират към климатичните промени и променящите се предпочитания на потребителите. Някои производители обаче са скептични към иновациите – било заради разходите, било заради привързаността към традициите. Преходът от червено към бяло вино изисква значителни инвестиции в нови лозя и оборудване, а не всички региони са подходящи за различни сортове грозде.
Мнозина също не бързат да развиват винен туризъм и персонализиран маркетинг, които могат да привлекат по-млади потребители, търсещи преживявания и истории зад продукта.
Радикални мерки
В региона Бордо ще бъдат премахнати до 9 500 хектара лозя, за да се ограничи свръхпроизводството и да се предотврати разпространението на болести поради лоша грижа. Двугодишен план, стартирал през 2023 г., предвижда компенсация от 6 000 евро за всеки премахнат хектар, с общ бюджет от 57 милиона евро.
Риск за просеко и прошуто
Просекото също може да изчезне от магазините поради климатичните промени. Лозята в планинските склонове, където се отглежда гроздето за този пенлив напиток, са застрашени от деградация на почвата. В същото време, италианското прошуто е под заплаха заради епидемия от африканска чума по свинете.
Още от Свят
Загина кореспондентът на "Известия" при атака на украински дрон
По информация на руското МВнР по време на обстрела са били ранени и журналист и служители на РИА Новости
ВСУ затягат примката в Курска област - премина в контранастъпление
Главнокомандващият Александър Сирски отбеляза, че по време на провеждането на Курската операция руските окупационни войски са загубили 38 000 души
Вучич: Очаквам санкциите на САЩ срещу НИС, готов съм да платя всичко на Русия
Според сръбския президент Америка не иска да накаже Сърбия, а "да обърне Белград на своя страна"