На 20 януари 2025 г. ще се състои инаугурацията на новоизбрания президент на Съединените щати, Доналд Тръмп. Съединените щати остават най-могъщата държава в света, но Русия и Китай настояват за промени.
Изданието Financial Times анализира възможните промени в световния ред по време на президентството на Тръмп. Джон Айкенбери от Принстънския университет отбелязва, че Тръмп е „готов да оспори почти всеки елемент на либералния международен ред – търговията, съюзите, миграцията, многостранността, солидарността между демокрациите, правата на човека“. Представени са пет вероятни сценария за развитие на събитията:
Ново споразумение между великите сили
САЩ могат да сключат сделки с Русия и Китай, като им оставят сфери на влияние, а самите те се фокусират върху доминацията в своя регион. Тръмп може да наложи мирно споразумение на Украйна без гаранции за сигурност. Санкциите срещу Русия могат да бъдат отслабени, а Путин да бъде поканен на вечеря по случай Деня на благодарността в Мар-а-Лаго.
Сделка с Китай може да включва смекчаване на американските технологични ограничения и мита в замяна на китайски покупки на американски стоки и привилегии за компании като Tesla.
Случайна война
Политическите и търговски конфликти могат да отслабят Запада. Китай, Русия, Северна Корея или други държави биха могли да се възползват от хаоса и да започнат войни, въвличайки САЩ по подобие на световните войни през XX век.
Анархия в свят без лидерство
Политиката на "Америка на първо място" може да създаде вакуум в лидерството. Конфликтите в страни като Судан и Мианмар ще се засилят, потоците от бежанци ще нараснат, а популистки движения ще се възползват от несигурността.
Глобализация без Америка
САЩ могат да се оттеглят от Световната търговска организация, докато ЕС и други региони засилват търговията помежду си и с Китай. Страни като Индия и държави от глобалния Юг ще укрепят икономическите си връзки с Китай, а влиянието на долара ще намалее.
Успех на "Америка на първо място"
Възможно е икономическата политика на Тръмп да укрепи позициите на САЩ в технологиите и финансите. Съюзници като Европа и Япония може да увеличат разходите си за отбрана, което ще ограничи руската и китайската агресия. В същото време ръстът на китайската икономика може да бъде рязко ограничен, а иранският режим свален.
Реалността вероятно ще включва смесица от тези сценарии, плюс някои непредвидими събития. Както отбелязва италианският философ Антонио Грамши: „Старото умира, а новото не може да се роди; в този преход се появяват различни болезнени симптоми.“
Още от Свят
За първи път във военната история: украински морски дрон унищожи въздушна цел
Дрон Magura V5 свали руски хеликоптер Ми-8
Китай използва Черна гора за експанзия на Балканите
Китайски компании спечелиха важни проекти
Русия е подготвяла офицери за атака срещу Япония и Южна Корея
Документите за това са взети от 29 секретни руски военни досиета