4 Декември, 2024

Foreign Affairs: Разпад на Украйна би оказал разрушително въздействие върху Европа

Foreign Affairs: Разпад на Украйна би оказал разрушително въздействие върху Европа

Снимка: БГНЕС, АРХИВ

Експертите подчертават, че Европа и Украйна трябва да настояват, че никакви преговори не трябва да се провеждат без участието на Киев и ключови европейски страни

Налагането на край на войната в Украйна в началото на 2025 година под ръководството на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп "би било особено неподходящо", тъй като това ще принуди Украйна да преговаря от "слаба позиция", смятат експерти.

Общите предложения за прекратяване на войната включват замразяване на военните действия на фронтовата линия и условия за следвоенния статут на Украйна, вариращи от формален неутралитет до пълно разоръжаване. Подобни условия изцяло противоречат на обещанието, което лидерите на НАТО дадоха на Киев през юли на срещата на върха на алианса във Вашингтон, отбелязва изданието Foreign Affairs.

Според информацията, подобна "сделка" най-вероятно ще провокира политическа и военна криза в Украйна, която Русия може да използва, за да постигне окончателно целта си – превръщането на страната в марионетна държава. Освен това, изданието пише, че "разпадът на Украйна" би оказал разрушително въздействие върху Европа, предизвиквайки криза на доверието не само в трансатлантическите отношения, но и в принципите на колективната отбрана, закрепени в член 5 на НАТО, както и в авторитета на Европейския съюз.

Гаранции за сигурност и отбранителни мерки

За да се предотврати този катастрофален изход, Украйна се нуждае от надеждна отбрана и гаранции за сигурност от Европа. Но към момента руските войски вече са постигнали успехи в Донецка област, където имат количествено предимство в техника, боеприпаси и численост на войските.

В същото време изданието отбелязва, че сключването на "всеобхватно мирно споразумение" през 2025 година е крайно малко вероятно. Русия няма да се откаже от претенциите си, освен ако не претърпи значително военно поражение или не промени вътрешната си политика. В същото време всяко независимо украинско правителство би счело политически невъзможно и опасно за вътрешната стабилност да се откаже от окупираните територии — включително Крим, Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област.

"По отношение на очакваното изпълнение на условията от страна на Русия, историята съветва предпазливост: Минските споразумения също бяха насочени към прекратяване на насилието и създаване на основа за широкообхватно уреждане след първоначалното нахлуване на Русия през 2014 година", се казва в текста.
Ролята на Европа и международните преговори

Експертите подчертават, че Европа и Украйна трябва да настояват, че никакви преговори не трябва да се провеждат без участието на Киев и ключови европейски страни. Ако американски, руски (а в перспектива и китайски) преговарящи определят бъдещето на континента чрез сделка, сключена с посредничеството на Саудитска Арабия или Турция, това ще бъде кошмарен сценарий.

Новото споразумение трябва да включва силни механизми за спазване, гарантиращи болезнени последици при нарушаването им. При липса на такива мерки, съществува риск Русия да разглежда прекратяването на огъня единствено като оперативна пауза за възстановяване на силите си преди подновяването на широкомащабно настъпление — в този случай войната и политически нестабилната Украйна ще имат още по-малко възможности за съпротива, отколкото през февруари 2022 година, пише Foreign Affairs.

Европейска стратегия за защита на Украйна

За да избегне тази ситуация, Европа трябва да се ангажира активно в преговорите. Това обаче изисква преодоляване на вътрешните разногласия и решаване на въпроса как да се създадат надеждни гаранции за сигурност — било чрез започване на процес на приемане на Украйна в НАТО преди края на войната, или чрез увеличаване на финансовата подкрепа и премахване на повечето ограничения за използване на сила.

Осигуряването на Украйна  ще позволи на Киев да укрепи своята отбрана, като по този начин възпира руската агресия.

Друг вариант включва разгръщане на военни сили в Украйна, за да се гарантира спазването на споразумението за прекратяване на огъня. Европа би могла да оглави такава операция, опирайки се на своя военен потенциал и стратегически интереси в защитата на Украйна, при ограничена подкрепа от САЩ.

Перспективи за преговори

Президентът на Украйна Володимир Зеленски може да се съгласи на преговори, които включват прекратяване на борбата за окупираните територии, но само ако на Украйна бъде предложено членство в НАТО. Междувременно генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди, че САЩ могат да се изправят пред голяма заплаха от страна на съюзниците на Русия, включително Северна Корея, Иран и Китай, ако Украйна бъде принудена да направи отстъпки пред окупаторите.

Превод: faktor.bg

Сподели:
В САЩ арестуваха китаец за контрабанден износ на оръжия за Северна Корея

В САЩ арестуваха китаец за контрабанден износ на оръжия за Северна Корея

Задържаният Шенхуа Уен се е опитал също да се сдобие с двигател за граждански самолет

Тръмпистът Тъкър Карлсън отново е в Москва - за интервю с Лавров

Тръмпистът Тъкър Карлсън отново е в Москва - за интервю с Лавров

Карлсън интервюира диктатора Путин през февруари

Грузинският омбудсман: Полицията изтезава участници в протестите

Грузинският омбудсман: Полицията изтезава участници в протестите

Повечето травми, нанесени на задържаните, „са концентрирани върху лицето, очите и главата“