29 Април, 2025

Foreign Policy: Индия може да окаже натиск на Кремъл за спиране на войната в Украйна

Foreign Policy: Индия може да окаже натиск на Кремъл за спиране на войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изданието припомня, че Индия никога не е осъждала пълномащабната война на Русия срещу Украйна, но е силно заинтересована от нейния край

Спорът между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския лидер Владимир Зеленски в Овалния кабинет миналата седмица, както и замразяването на американската военна помощ за Украйна, се оказаха неуспех за Киев. Въпреки това, Индия може да намери в тази ситуация дипломатическа възможност, пише Foreign Policy.

„Индия, с оглед на характера на своето дипломатическо партньорство, е една от малкото страни, които в момента имат принципната възможност да посредничат в руската война в Украйна. Тя поддържа топли връзки със САЩ и Европа, приятелски отношения с Украйна и, което е най-важно, дълбоко и дългогодишно партньорство с Русия“, се подчертава в материала.

Изданието припомня, че Индия никога не е осъждала пълномащабната война на Русия срещу Украйна, но е силно заинтересована от нейния край. За страната е важно да има мир, тъй като икономиката ѝ не печели от конфликта. Колкото по-дълго продължава войната, толкова по-голям е рискът Русия да стане още по-зависима от Китай, който е стратегически конкурент на Индия. Освен това продължителният конфликт може да подкопае способността на Русия да доставя оръжие на Ню Делхи.

Foreign Policy подчертава, че индийският премиер Нарендра Моди нееднократно е призовавал за прекратяване на войната. Той също така е изразил готовност да съдейства за това, като е обещал помощ на украинския президент по време на визитата си във Варшава миналата година.

„Трябва да се признае, че Индия има сериозни основания да не се намесва като посредник в Украйна. Тя отхвърля ролята на медиатор в собствените си конфликти, включително в спора с Пакистан за Кашмир. Ню Делхи вероятно няма да иска да поеме тази роля, освен ако не бъде официално помолен, а търсенето на такова посредничество може да бъде ограничено – няколко европейски държави изглежда подготвят предложение за прекратяване на огъня“, допълва изданието.

Най-вероятно Индия няма да иска да се намесва в сложната дипломатическа ситуация между САЩ, Европа, Русия и Украйна. Въпреки това тя може да бъде полезна в неформалното посредничество, подпомагайки мирните усилия на европейските държави и други страни.

„Това може да започне с предложението на Моди за посреднически услуги по време на бъдещи дипломатически срещи. Той може да се срещне с Путин два пъти в следващите два месеца. През декември миналата година Моди покани руския лидер да посети Индия в началото на 2025 г., а датата може да бъде обявена скоро. Също така се съобщава, че Моди планира да посети Москва в началото на май. Използвайки статута на Индия като най-голям купувач на руско оръжие и енергийни ресурси, Моди може да използва и двете срещи, за да подчертае пред Путин важността на уреждането на конфликта“, се казва в публикацията.

След визитата в Москва Моди може да се срещне със Зеленски. Въпреки че връзките на Индия с Украйна са по-слаби в сравнение с тези с Русия, посещението на Моди в Киев през август 2024 г. беше първата подобна визита на индийски лидер от обявяването на независимостта на Украйна.

„Освен това Моди ще има възможност да засили своите мирни предложения към Путин по-късно тази година, когато двамата лидери вероятно ще присъстват на срещите на върха на БРИКС, Шанхайската организация за сътрудничество и Г-20. Ню Делхи може да сподели резултатите от всички дискусии между Моди и неговите руски и украински колеги по време на срещите си с американски и европейски партньори“, пише Foreign Policy.

В крайна сметка, Европа или САЩ вероятно ще ръководят всякакви мирни усилия в Украйна. Въпреки това Индия все още може да използва своята благоприятна дипломатическа позиция, за да помогне за придвижването към края на войната, заключава изданието.

Сподели:

Коментари (0)

Финландия подкрепи целта на ЕС да съкрати въглеродните емисии с 90% до 2040 г.

Финландия подкрепи целта на ЕС да съкрати въглеродните емисии с 90% до 2040 г.

Очаква се в следващите седмици Европейската комисия да предложи намаляване на емисиите с 90% в сравнение с нивата от 1990 г.

Зеленски бе информиран за елиминации на руски генерали: "Справедливостта възтържествува"

Зеленски бе информиран за елиминации на руски генерали: "Справедливостта възтържествува"

Държавният глава добави, че се полагат усилия за следващите стъпки на Украйна по отношение на санкциите, които ще бъдат съобразени с конкретни адекватни решения

Прокурор на Тръмп атакува Уикипедия: Манипулира историята и прави пропаганда

Прокурор на Тръмп атакува Уикипедия: Манипулира историята и прави пропаганда

Макар подобни разследвания обикновено да се водят от данъчните власти, действията на прокурор Едуард Мартин се вписват в по-широка стратегия на администрацията на американския президент срещу институции, възприемани като проводници на либерални идеи – включително медии, мозъчни тръстове и НПО