27 Ноември, 2024

Франция предлага ЕС да наложи нови санкции за борба с руската дезинформация

Франция предлага ЕС да наложи нови санкции за борба с руската дезинформация

Дестабилизиращите дейности на Кремъл ескалират

Франция настоява Европейският съюз да определи нов режим на санкции срещу руската дезинформация и операции за намеса в избори по целия свят, предаде БНР.

Предложението, което е подкрепено от Естония, Латвия, Литва, Нидерландия и Полша, ще позволи на ЕС да засили санкциите срещу лица и организации, участващи в спонсорирани от Русия дестабилизиращи дейности в световен мащаб.

В проектодокумента, видян от агенция Блумбърг, се посочва, че "дестабилизиращите дейности, извършвани от свързани с Русия лица, са се увеличили навсякъде и в Европа, тъй като руският режим е предприел действия за подкопаване на демокрацията, стабилността и върховенството на закона чрез различни хибридни инструменти".

Инициираното Франция предложение би позволило на ЕС да се насочи към наследниците на руската наемническа група "Вагнер", която стоеше зад по-ранни операции за дезинформация, както и към всеки, който работи с тях или предоставя логистична и финансова подкрепа..

Новият режим на санкции ще бъде насочен към отговорните за заплаха за стабилността, сигурността или суверенитета на държави членки на ЕС или трети държави чрез подкопаване на изборния процес, върховенството на закона, улесняване на актове на насилие или извършване на това чрез използване на манипулиране на информация и намеса.

Подобно на други режими на санкции на ЕС, наказанията ще включват забрани за пътуване и замразяване на активи.

Преди парламентарните избори в ЕС през юни общността постави като основен приоритет да се противопостави на нарастващата вълна от руска дезинформация, която се стреми да раздели съюзниците по въпроси като подкрепата за Украйна и да навреди на отношенията със страните от така наречения Глобален Юг.

Държавите от Г-7 също подготвят съвместни действия, които надхвърлят предишните предупреждения за справяне с манипулирането и намесата на чужда информация, със специален акцент върху изборите, които ще се проведат тази година, съобщи преди време Блумбърг.

Представители на ЕС са особено загрижени за гласуването през юни в целия континент, тъй като виждат, че обемът на съдържанието, разпространяващо дезинформация в социалните медийни платформи, нараства в сравнение с преди пет години, посочиха пред агенцията лица, запознати с въпроса.

В съвместни заключения след срещата на върха на лидерите на ЕС миналата седмица, общността заяви, че ще "следи отблизо и ще ограничи всякакви рискове, произтичащи от дезинформация, включително чрез изкуствен интелект, както и манипулиране на чужда информация и намеса в изборните процеси".

Предизборният екип на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която се кандидатира за преизбиране, е нащрек за предизвикателството и въпросът е бил обсъден с президента на САЩ Джо Байдън в телефонен разговор тази седмица, посочиха източниците на Блумбърг.

Дезинформацията и рискът от намеса също така се появиха в дискусиите между председателя на Европейския парламент Роберта Мецола и националните лидери, когато тя обиколи няколко столици наскоро, каза друг европейски служител.

Наскоро Франция и Германия разкриха мрежи за влияние, насочени към двете държави. Viginum, френската служба за наблюдение на чуждестранната дезинформация, обяви през февруари, че е открила подготовка за голяма кампания за дезинформация в няколко европейски страни.

Белгия пък започна наказателно разследване този месец за възможна руска намеса в изборите, след като чешкото правителство заяви, че е разкрило руска мрежа, опитваща се да влияе върху политиката, включително плащания на европейски политици.

В Обединеното кралство служителите засилиха работата си, за да осуетят заплахата от дезинформация относно предстоящите избори там, особено във връзка с т. нар. дълбоки фейкове (deepfake) и използването на изкуствен интелект.

През миналия месец Министерството на финансите на САЩ санкционира две лица и две организации за връзката им с руска чуждестранна кампания за злонамерено влияние, включително опит да се представят за законни медии. САЩ предупредиха, че Москва използва подобни кампании и кибердейности, "за да подкопае интересите на Съединените щати и техните съюзници и партньори, включително в Латинска Америка, Близкия изток и Европа".

Русия използва различни мерки – от генерирани от изкуствен интелект "дийпфейк" публикации до торби с пари – за да подкопае демокрацията в Молдова, каза външният министър на европейската държава Михай Попсой пред Блумбърг в интервю във Вашингтон миналия петък.

Сподели:
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.