Френският министър на транспорта Клеман Бон призова за разследване дали газ, експлоатиран от петролния гигант TotalEnergies, е бил използван за гориво на изтребители, използвани от руската армия в Украйна.
Призивът на Бон последва статия на „Монд“ по данни на неправителствената организация Global Witness, която свързва останалите дейности на френската фирма в Русия с операции по зареждане с гориво на военни бази в югозападна Русия.
Terneftegaz, съвместно предприятие между TotalEnergies и руската компания Novatek - която притежава 51% от него - експлоатира сибирското газово находище Термокарстово. TotalEnergies притежава и 19,4% от самата компания Novatek.
Според „Монд“ част от газовия кондензат, добит от находището, е бил трансформиран в керосин, изпратен в две военни бази в близост до украинската граница. Изтребителите в тези бази вероятно са участвали в бомбардировките в Украйна, въпреки че е трудно да се определи точно кои удари.
"Това е изключително сериозен въпрос", каза Бон пред France 2, "така че трябва да се провери дали волно или неволно е имало заобикаляне на санкциите или отклоняване на енергията, която една компания, френска или не, е произвела."
Той не уточни кой ще отговаря за такова разследване.
"TotalEnergies не експлоатира централите на Terneftegaz, които се управляват от служители на Novatek", се казва в изявление на компанията до „Монд“. Компанията допълва, че "не участва в решението на Novatek за начина на монетизиране на газовите кондензати".
БГНЕС припомня, че според Global Witness, започвайки дни преди началото на войната в края на февруари и до юли, 42 700 тона гориво са изпратени до авиобазите в Морозовск и Малшево.
"Това е достатъчно, за да се напълнят 3400 резервоара за гориво на Су-34", заяви разследващата организация с нестопанска цел Global Witness, визирайки конкретен модел руски изтребител-бомбардировач.
Докато повечето световни енергийни гиганти се отказаха от дейността си в Русия след нахлуването ѝ в Украйна - често на висока цена - TotalEnergies заяви, че ще спре покупките на руски петрол до края на 2022 г., но се оказа, че не желае да се откаже от газовия си бизнес там. Главният изпълнителен директор Патрик Пуян заяви през март, че газовите находища, експлоатирани от съвместните предприятия на компанията, "ще работят и остават жизненоважни за снабдяването на Европа с енергия. /БГНЕС
Свят
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи