Горан Благоев
Българският държавен елит съучаства в поредното безумие за сметка на националната ни памет и достойнство. Обедните новини на БТВ ни сюрпризираха с новината, че в Истанбул е отпразнувана 130-та годишнина на Желязната църква - историческият български храм, свързан с борбите за българска църковна независимост. Каква годишнина? Репортерката, която сричайки се опита да ни преразкаже събитието, не можа да обясни. Не знам дали са били наясно и официалните лица от България, които специално бяха дошли - вицепрезидентът Илиана Йотова и министърът на културата Велислав Минеков.
На 27 април 1892 г. екзарх Йосиф освещава основния камък на бъдещия Железен храм, който трябва да бъде изграден в съседство с вехтата Дървена църква, където е прогласена българската църковна независимост. Но понеже новият храм представлява конструкция от метални части и орнаменти, които са изработени във Виена, те започват да пристигат едва на следващата 1893 г., а сглобяването, т.е. завършването на храма се случва чак през 1896 г. Всъщност 130-та годишнина от съграждането и освещаването на Желязната църква е чак през 2028 г. - на 8 септември 1898 г. при стичане на българи от различни краища храмът официално отваря врати. Това е годишнината, която трябва да се чества - полагането на основния камък е важно събитие, но не е кулминацията на съграждането на един храм. Още повече, че и тази 130 годишнина не се навършва през настоящия септември, а беше през април.
Какъв е бил смисълът г-жа Йотова и г-н Минеков да пътуват в държавна командировка до Истанбул не е ясно - поводът за това е твърде съчинен и не предполага държавно посещение от такъв ранг. Но само това да беше - да кажем: "Чок халал да им е гезмето до Станбул". Но не би.
Това, че двамата представители на българската държава участваха в честване на историческия български храм при липсата на представител на Българската патриаршия, е не само очевадно, но граничи със скандала. Желязната църква е под ведомството на Вселенския/Цариградски патриарх Вартоломей, който присъства на литургията, отслужена от архимандрит Харалмпий - българин, но клирик на Цариградската патриаршия. При такива чествания обикновено българската православна общност в Истанбул отправя покана и към Светия Синод на Българската църква. Но защо днес в "Св. Стефан" неин представител нямаше не се разбра. Не се разбра и защо Йотова и Минеков са се съгласили да присъстват на това честване при положение, че в него не участва такъв български църковен представител. Така присъствието им де факто се явява косвена подкрепа за Цариградския патриарх, който не е сред доброжелателите на Българската патриаршия. Не че архиереите ни не дават основание за това с откровената си привързаност към Руската църква, но в случая иде реч за нещо много по-голямо - да се защити честта на институцията Българска църква, а не на настоящия й клир.
Гафът, колкото и да е незабележим за масовия българин, е реален. И не е малък. Български държавни ръководители участват в честването на храм - символ на българската църковна независимост, в който служи патриархът и клирик на църквата, срещу която българите са се борили, за да извоюват тази независимост; при това в явното отсъствие/елиминиране на представител на същата тази независима Българска църква.
На 6 септември президентът Румен Радев банално ни призова да пазим историята си. Опазването й, види се, най-напред трябва да започне от сградата, която обитава - и то от кабинета на вицепрезидента му.
И още нещо за поведението на вицепрезидента, която е жена. Жените по дефиниция са по-състрадателни от мъжете. Български селища за втори път през септември бяха споходени от страшни природни бедствия, но вместо да отиде там г-жа Йотова предпочита да се отдаде на културно-исторически туризъм. При наводненията в Карловски беше на Перперикон, а урагана в Бургаско я отвя в Истанбул. Нека не я извиняваме, че това са мероприятия, предварително планирани в програмата й. Те винаги могат да бъдат отменени. Един истински държавник си личи и по състрадателността му. Кога ще видим вицепрезидента с развети коси сред хората, които са изгубили дом, ринат тиня и не знаят от къде да намерят пари за да изпратят децата си на училище?!
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"