Финансовият министър призна, че страната твърдо върви към процедура по свръхдефицит, а Брюксел очаква дългосрочен план за ограничаване на държавните разходи
България все по-вероятно ще бъде поставена под процедура по свръхдефицит от Европейския съюз. Това заяви министърът на финансите Гълъб Донев пред народните представители след проведена среща с представители на Европейската комисия в Брюксел.
По думите му разговорите с европейските институции са потвърдили опасенията на правителството, че страната трудно ще успее да покрие изискванията за бюджетен дефицит, заложени в европейските правила. Според Донев България „твърдо върви към процедура по свръхдефицит“, което ще наложи засилен контрол върху публичните финанси и предприемането на сериозни корективни мерки.
Процедурата се задейства, когато бюджетният дефицит на дадена държава надхвърли допустимата граница от 3% от брутния вътрешен продукт. Европейската комисия вече препоръча България да бъде поставена под такава процедура, след като прогнозите показват значително отклонение от фискалните правила.
Финансовият министър предупреди, че ако не бъдат предприети спешни мерки, бюджетният дефицит може да достигне 7,4% от БВП. По данни на Министерството на финансите освен текущия недостиг съществуват и милиарди левове отложени и неразплатени разходи, натрупвани през последните години.
Според Донев страната ще трябва да изготви многогодишен план за финансова консолидация, който да бъде съгласуван с Европейската комисия. Това означава ограничаване на част от държавните разходи, по-строг контрол върху бюджетните плащания и търсене на резерви в публичния сектор.
Експерти предупреждават, че процедурата по свръхдефицит не води автоматично до санкции, но е сериозен сигнал към финансовите пазари и инвеститорите, че страната трябва да възстанови бюджетната си дисциплина. При липса на достатъчен напредък Брюксел може да наложи допълнителни изисквания и засилен мониторинг върху изпълнението на бюджета.
Предстои правителството да представи конкретните мерки, с които смята да намали бюджетния дефицит и да върне публичните финанси в рамките на европейските критерии. Според финансовото министерство задачата ще бъде изключително трудна и ще изисква дългосрочни решения, а не еднократни бюджетни корекции.
Още от Бизнес
Остър сблъсък в парламента по Бюджет 2026 - управляващи и опозиция на различни позиции
Финансовият министър Гълъб Донев определя държавния бюджет като "смел", депутатът от ДБ Мартин Димитров предупреждава за криза
WSJ: Китайската икономика забави растеж с най-слаб резултат от 2022 г. насам
„Отслабващият растеж на Китай е индикатор за огромни основни икономически слабости, които са задушили вътрешното търсене и са държали икономиката силно зависима от износа за поддържане на растежа“, каза експертът по китайската икономика в университета Корнел, Есвар Прасад
Кошмарът на Москва: Как Киев блокира златната кокошка на Кремъл
Русия е поставена в изключително тежка ситуация не само заради санкциите, но и поради перманентните удари на украински дронове по стратегически руски рафинерии