Използването на "Новичок" срещу Навални е послание за руска заплаха, пише в четвъртък британският вестник "Гардиън" в заглавие по повод новината от Берлин, че противникът на Кремъл Алексей Навални е отровен с нервнопаралитично вещество. Сега световните лидери може да изпитват малко съмнения, че доказателствата сочат към Русия и президента Владимир Путин, подчертава британското издание.
Споровете какво точно се е случило с Навални продължиха близо две седмици и някои факти бяха установени - той е пил чай на летището в Томск, припаднал е на борда на самолета за Москва и след повърхностно лечение в руска болница е транспортиран до Берлин, където остава в медикаментозна кома, пише "Гардиън". По-неясен е въпросът кой е отровил Навални и защо, продължава изданието и припомня за атаката срещу Сергей и Юлия Скрипал през 2018 г. с вещество от същия тип, разработвано през Студената война в съветски лаборатории и понастоящнем прерогатив единствено на Русия.
Двамата убийци, донесли новичок в Солсбъри, са офицери от руското военно разузнаване ГРУ, но не е ясно дали ГРУ стои зад заговора срещу Навални, или той е дело на руската Федерална служба за сигурност, ръководена от Путин преди да стане премиер и президент. Което и да е вярното, изборът на отровата не е случаен. Това е визитна картичка - по-малко намек и повече мигащ неонов сигнал. С използването на "Новичок" Москва праща демонстративно послание за заплаха и презрение както към Запада, така и към твърдите критици на президента вътре в страната, пише вестникът.
Неясно остава защо Москва разреши Навални да бъде лекуван в чужбина, съзнавайки, че рано или късно в организма му ще бъде открит "Новичок", пита се вестникът и цитира публикация на германското списание "Шпигел", че германските експерти са се консултирали с британските си колеги от "Портън даун", правителствената лаборатория, установила, че срещу семейство Скрипал е използвано вещество именно от групата "Новичок". Така че логичният отговор е следният: Москва иска светът да знае, заключава "Гардиън".
Солиден признак за държавна намеса
"Файненшъл таймс" цитира източник от западно разузнаване, според когото използването на новичок срещу Навални е солиден признак за държавна намеса. Предвид историята на този нервнопаралитичен агент и това как е използван би било много изненадващо, ако не е имало разрешение от "най-високо ниво", казал източникът. Деловото издание отбелязва, че германско-руските отношения вече бяха напрегнати заради убийството на чеченски лидер в берлински парк миналата година и хакването на сървъра на Бундестага през 2015 г. Покушението срещу Навални вещае допълнително засилване на това напрежение, пише вестникът.
Предполагаемата атака срещу Навални изтъква рискът, на който са изложени критиците на Кремъл и правозащитниците в Русия. Това е шестото предполагаемо отравяне на руски опозиционни активисти за последните пет години, като две от досегашните жертви са имали симптоми, подобни на тези у Навални, посочва "Файненшъл таймс".
Таблоидът "Сън" припомня, че експерти са казвали преди, че Русия предпочита да използва отрови заради "лесното отричане" и тяхната "зловеща театралност". Цитира се изявление на Марк Галеоти, старши сътрудник в мозъчния тръст "Роял юнайтед сървисис", че "даже и убиецът да не признае своята роля, евентуално с лукаво намигване, жертвата умира в ужасяваща и често продължителна агония". Това е "послание в бутилка с отрова", казва експертът.
Как ще реагира Доналд Тръмп?
По повод заявлението на Берлин, че заради случая с Навални ще се консултира със съюзниците си в НАТО и ЕС за евентуални съвместни мерки срещу Русия "Вашингтон пост" коментира, че това ще зависи от желанието на Доналд Тръмп да работи по въпроса с Германия и другите съюзници.
Вестникът припомня, че президентът на САЩ с неохота се съгласи да се присъедини към Великобритания и ЕС за изгонването на дипломати. Той все още не се е конфронтирал с Путин по повод разузнавателните данни, че Русия е плащала на талибански бунтовници да убиват американски войници. Нито е възразил срещу продължаващите руски усилия в помощ на неговото преизбиране, чрез очерняне на кандидата на демократите Джо Байдън. Нищо чудно, че Путин си мисли, че ще се измъкне от още един скандал за нападение с химическо оръжие. По всичко личи, че той държи в джоба си президента на САЩ, заключава вашингтонското издание.
"Комерсант": Случаят Навални трови отношенията между Русия и Запада
Отношенията на Русия със Запада отново са отровени с токсин от групата "Новичок", констатира руският в. "Комерсант". Германия заяви, че Навални е отровен с вещество от същия тип, от който преди две години сериозно пострадаха във Великобритания бившият полковник от руското военно разузнаване Сергей Скрипал и дъщеря му. Тогава страните от Запада дадоха координиран отговор, прераснал в безпрецедентен по мащаби дипломатически конфликт с Москва. И този път, буквално минути след изявление на германския канцлер Ангела Меркел, бяха отправени призиви за санкции срещу Русия. Москва обаче смята изводите на германски експерти за бездоказателни и настоява за факти, посочва "Комерсант".
"Никой на Запад няма да се вълнува от реалното положение, коментарите на руското външно министерство и на други официални структури. Решенията за санкции са едностранни, извънсъдебни и политически. Основният въпрос е колко далеч ще решат да стигнат ЕС и особено САЩ с оглед евентуалните щети за тях самите", коментира пред вестника руският политолог Иван Тимофеев.
На фона на съобщението от Берлин руската рубла засили своя спад; новият случай с употреба на "Новичок" заплашва Русия с поредния международен скандал. Но според източници на ТАСС в руските правоохранителни органи техните криминалисти не са открили отрови в организма на Навални, а диагнозата му е нарушение в обмяната на веществата и остър панкреатит, пише "Независимая газета".
Симптомите на Навални изобщо не приличат на отравяне с "Новичок", заявява пред "Комсомолская правда" химикът Леонид Ринк, участвал в разработката на това вещество. При употреба на "Новичок" опозиционерът "отдавна щеше да си почива в гробищата", казва той. Владимир Углев от същия научен колектив добавя, че тогава освен Навални биха пострадали и околните.
"Московский комсомолец" помества предположение на Углев, цитирано в британския в. "Дейли мейл", че тайни служби са сложили капчица отрова върху бельото на Навални и Западът никога няма да разбере каква е тя, защото "руснаците ще унищожат дрехите, носени от опозиционера в деня, когато е бил отровен".
Вестниците в Германия ще обвинят в близките дни руското правителство и Кремъл - "за тях нещата вече са очевидни: Навални е отровен от властта. Макар че това са дивотии и никакви доказателства няма", казва пред "Известия" германският аналитик Александър Рар. Кой е отровителят, не се знае, но Западът е убеден, че е замесена Русия. Значи случаят ще има много сериозни последици, предупреждава Александър Ной от групата на "Левите" в Бундестага.
Според Берлин решението за санкции ще зависи от реакцията на Москва, пише "Лента". Русия бездруго има доста проблеми в политиката и икономиката, а сега рискът от нови загуби на престиж в света само ще се засили, добавя "Труд".
Конструктивната позиция на Москва ще остане без резултат, защото Западът чака от нея единствено самопризнания, изтъква политологът Фьодор Лукянов. Затова Русия трябва "рязко да откаже да се подчини на диктата и намесата във вътрешните си работи и да спре дискусията по въпроса с чуждестранните си партньори", смята той.
Политиците, експертите и медиите на Запад слагат тези истории под един знаменател. Според тяхната версия руската "империя на злото" действа с едни и същи методи, от нищо не си взема поука, изобщо гърбавия гробът го оправя, заявява анализатор на "Комерсант".
Дори Кремъл да е станал "жертва на провокация на неприятелска спецслужба, малцина на Запад ще повярват в това - и (руският президент Владимир) Путин може да обвини за тази ситуация само себе си и своите умни подчинени", се казва в коментар от сайта на РОСБАЛТ.
Дали организаторите искат "просто да бъдат наказани Кремъл и подчиненият му народ" - или това е "нов опит Москва да бъде върната в световната реалност", пита се руската осведомителна агенция.
След изявлението на германските власти, че Навални е бил отровен с бойно отровно вещество "Новичок", канцлерът на Германия Ангела Меркел настоя Русия да разследва случая. Руската редакция на Би Би Си попита политолози каква реакция да очаква Русия от Запада и каква позиция може да заеме Кремъл.
Какви последици да очаква Русия?
Експерти обръщат внимание на различните ситуации в инцидентите с двамата Скрипал и с Навални: тогава предполагаемото престъпление бе извършено на британска територия, сега - на територията на Русия. "Градусът на конфликта с Европа ще е много по-нисък", смята шефът на аналитичната компания R.Politik Татяна Становая - поне този път няма как да обвинят Русия, че използва бойни отровни вещества на чужда земя.
"Не става дума за предполагаемо покушение срещу един от опозиционерите в Русия, става дума за нарушение на конвенцията за забрана на химическите оръжия. Това всъщност е много силна история", възразява политологът Евгений Минченко. Възможността "Новичок" да е бил използван вече два пъти през последните години дава кумулативен ефект, смята експертът.
Генералният директор на Руския съвет по международните въпроси Андрей Кортунов предполага, че в Русия може да пристигнат инспектори от Организацията за забрана на химическите оръжия. А ще има и други последици.
"Ако тази криза не се уреди бързо, тя ще унищожи всички скромни стъпки напред в отношението към Запада, които сме успели да отбележим - казва Кортунов. - В най-скоро време в Москва трябва да пристигне Макрон. Ще пристигне ли или няма? Имаше надежди някак да напредне процесът за уреждане в Донбас, имаше идеи за среща на върха на Нормандската четворка през септември. Дали ще видим такава среща сега? Съмненията са големи."
Вицепрезидентът на Центъра за политически технологии Андрей Макаркин вижда, напротив, възпиращи фактори за евентуални санкции и други последици за Русия.
"Западът има два тезиса, останали от студената война. Ето първия: не бива да ни притиска в ъгъла, тъй като инак в Русия ще възтържествуват най-антизападните сили и страната ще стане непредсказуема, а сега той може да води диалог по някои въпроси, когато няма как да мине без Русия - примерно за Сирия", казва той.
Вторият тезис е, че не бива да се смесва политиката с икономиката, разказва експертът. И припомня, че когато Москва изпрати войски в Афганистан, президентът на САЩ Роналд Рейгън едвам успя да подтикне западните страни, зависещи от руския газ, да се присъединят към санкциите.
"Русия няма да бъде поставена в изолация. Те не можаха да изолират дори болшевиките", казва Макаркин. Преди изявлението на Берлин за "Новичок" Ангела Меркел твърдо заяви, че ситуацията с Навални няма да повлияе върху газопровода "Северен поток-2" и строежът му ще бъде довършен, посочва анализаторът.
Как ще реагира Москва?
Основният проблем за Москва е как да реагира на исканията за изчерпателно разследване, казва Татяна Становая.
"Москва разчиташе веществото да не бъде открито, а няма ли вещество, няма и отравяне. Сега то излезе наяве и Москва ще гледа да се включи в добре познатата игра "получи доказателства". Те ще протакат нещата и ще настояват Германия да представи данни от анализи, и тук се отваря поле за различни спекулации. Може да кажат, че данните са съмнителни и не достигат", разсъждава експертът. Русия ще направи всичко, за да избегне пряка отговорност за станалото с Навални, смята Становая.
"За руската страна е много важно да разследва тази история и да осигури прозрачност на информацията. Упоритата отбрана в стил "вие лъжете и това е" надали ще свърши работа", изтъква Минченко.
Русия е свикнала да се прикрива със снизходително-безразлично отношение към западните обвинения, отбелязва Андрей Кортунов: "Сега обаче за Русия ще е много трудно да спечели информационната война. Колкото и да говорим, че у нас в Омск имат друго становище, световното обществено мнение ще приеме версията на германците".
Татяна Становая не вярва Владимир Путин да позволи открито разследване. А в негов собствен интерес е да се разбере как стоят нещата, добавя тя: "Нека допуснем, че зад всичко това стоят някакви криминални елементи - не приятели на Путин, не хора на високи постове. Тогава отравянето с "Новичок" само по себе си поставя под въпрос и дееспособността на властта, и държавните мерки за безопасност на подобни вещества. Явно и самият Путин иска да знае какво е станало - естествено ако не е бил самият Путин".
(Източник: БТА)
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор