24 Ноември, 2024

Атанас Атанасов: Четири приоритета за излизане на държавата от кризата

Атанас Атанасов: Четири приоритета за излизане на държавата от кризата

Атанас Атанасов

Държавата има няколко спешни приоритета и там трябва да бъдат фокусирани усилията на новото Народно събрание и бъдещото правителство. Това изтъква лидерът на ДСБ и съпредседател на „Демократична България“ Атанас Атанасов.

Здравето на нацията

Има основополагащи принципи на демократичното общество и неговите най-важни ценности са здравето и животът на хората. По време на тази ковид пандемия се видя, че българската здравна система е просто една корупционна дупка. Общинските и държавните болници вечно са в дългове, вечно изпитват недостиг на лекарства, консумативи, апаратура, кадрите им бягат заради тежкия труд и ниското заплащане. А в същото  време други клиники трупат печалби. И тук проблемът в никакъв случай не е противопоставяне на частното и държавното, но трябва да има равнопоставеност, ясни и еднакви правила. Това означава, че този сектор се нуждае от спешна реформа. Трябва да се промени начинът на управление и финансиране на българското здравеопазване.

Реално структуриране на приходите и разходите на държавата

Трябва да се анализират всички източници на приходи и съответно най-оптимално изразходване на събраните средства. Всичко това трябва да се случва при строг контрол на парламента. Само така може да се смени и отхвърли порочният модел на ГЕРБ, който се прилагаше години наред. Обществена тайна е, че тогава бюджетите така се конструираха, че винаги да остава един твърде голям излишък, който после Борисов еднолично да раздава от джипката и да се прави на благодетел на държавата. Този стил на работа трябва категорично да се пресече.

Нова енергийна стратегия 

Следващият парламент трябва да  създаде спешно комисия или работна група, която с помощта на експерти да изработи нова енергийна стратегия на България. Като политици трябва да търсим максимално широк консенсус, какви мощности са необходими на тази страна, за да не се допускат сривове както през тази есен. В същото време не трябва да забравяме, че като членове на ЕС на нас ще ни се наложи да затворим някои  от централите, главно тези, които работят на въглища. Проблемът е, че в тази посока на действие страшно много сме закъснели. Борисов за 12 години управление не построи нито една нова енергийна мощност – това е печалната истина. Паралелно с това трябва да си отговорим ясно и категорично – ще строим ли атомни мощности? Ние от ДСБ имаме ясна позиция, че в АЕЦ „Козлодуй“ би следвало да се изгради такава мощност. Но за проекта „Белене“ трябва да забравим – там негативните причини са комплексни и са известни на общественото и експертите. В същото време в света се налагат нови енергийни източници, трябва да ги изучим и използваме ефективно. В тази посока трябва да бъдат насочени държавните усилия, за да имаме работеща енергийна система.

Паралелно с това цел на тази нова енергийна стратегия е максимално отдалечаване от руските зависимости и интереси. Като говорим за енергийните проблеми, които имаме тази есен, как да подминем факта, че за една година предишните управляващи успяха да направят така наречения „Балкански поток“, който всъщност си е руски и то за сметка на българския бюджет. Прекарахме за наша сметка руската тръба, за да задоволим сръбските приятели на Путин, а в същото време 12 години не можем да завършим връзката Комотини-Стара Загора. Друг е проблемът, че тази история с измисления „Балкански поток“ е доста корупционна. Говори се, че от времето на „Южен поток“ се губят едни руски пари, които са потънали на наша територия. Сега са върнати с прекарване на тръба до Сърбия, но с парите на всички данъкоплатци. На практика десният и прозападен Борисов свърши най-голяма услуга на Путин.

Вътрешната сигурност

Тя е е първостепенно значение за обществото. Става дума за простия факт, че по улиците на българските градове и села полицаите ги няма – това установих по време на предизборните си обиколки из страната.

Преди време говорих с един районен инспектор от столицата, с повече от 20 години стаж в системата. Според него в едно от столичните районни управления преди 15 години  е имало четири взвода униформени с по 30 човека. В момента са четири взвода с по 15 човека. Това означава двойно съкращаване на униформените, на хората, които работят на терен и са сред проблемите. Това се случва за сметка на разни чантаджии и измислени административни длъжности, които раздуват щата в МВР. Вътрешната организация в тази система е тотално обърната и това отново е в резултат на управлението на ГЕРБ.

Не трябва да се пропуска и проблемът с механизмите за издигане в йерархията и кадрово развитие на служителите в МВР. Сега моделът е да се толерират зависими хора, които обслужват съмнителни схеми и интереси. Просто цялата система за вътрешна сигурност има нужда от тотална реформа, за да може да отговаря на обществените очаквания за гарантиране на обществения ред. Това се отнася включително и за контрола по пътищата, който липсва, но за сметка на това хиляди българи всяка година загиват или се превръщат в инвалиди заради катастрофи.

Макар и изложени в различна последователност тези приоритети ще върнат доверието на българското общество в Народното събрание и демокрацията.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас