15 Януари, 2026

Ген. Атанасов: С отказа да назначи шеф на ДАНС Радев вреди на сектор сигурност

Ген. Атанасов: С отказа да назначи шеф на ДАНС Радев вреди на сектор сигурност

снимка: архив Faktor.bg

Политическо противоборство между двата властови центъра в държавата с цел извличане на частни дивиденти от контрола над спецслужбите е пагубно за националната сигурност на страната

Днешният отказ на президента Радев да издаде указ за  назначаване на председател на ДАНС ще доведе до вредни последици за функционирането на сектор сигурност. Това политическо противоборство между двата властови центъра в държавата с цел извличане на частни дивиденти от контрола над спецслужбите е пагубно за националната сигурност на страната.

Това мнение изразява на страницата си във Фейсбук лидерът на ДСБ и депутат от ПП-ДБ ген. Атанас Атанасов.

Вижте какво пише още депутатът от ПП-ДБ:

Предлагам следния институционален подход към решаване на кризата, основан на модела на партньорски служби в НАТО:

Министерски съвет да номинира няколко кандидата, с висока квалификация, интегритет и дългогодишен опит, които да бъдат публично изслушани в ресорните парламентарни комисии за вътрешен ред и сигурност и за контрол над службите за сигурност.

Кандидатите трябва да представят своите концепции за работа и развитие на ДАНС, и да бъдат оценени по отношение на професионален и управленски опит, морал и най-вече политически неутралитет. 

Включването на Народното събрание в процедурата по назначаване на председател на ДАНС ще доведе до публичност и прозрачност на процеса, както и до ограничаване на възможностите за назначаване на политически зависими и пристрастни кандидати.

Сподели:

Коментари (0)

НС реши: Лихвата по студентските кредити пада от 7% на 3%

НС реши: Лихвата по студентските кредити пада от 7% на 3%

На второ четене законът беше приет с пълно единодушие от 176 гласа "за". Възражение дойде само от ПГ на "Величие".

Надежда Йорданова: Честни избори с прокуратурата на Сарафов са невъзможни

Надежда Йорданова: Честни избори с прокуратурата на Сарафов са невъзможни

От ПП-ДБ настояват да бъде върнат моделът от 2021 година, доказал най-честен изборен процес, а това означава 100 % машинно гласуване

Борислав Цеков: Против съм изборни промени със сканиращи устройства в 12 без 5

Борислав Цеков: Против съм изборни промени със сканиращи устройства в 12 без 5

Според преподавателя по конституционно право, при използването на единствено 100% машинен вот, без проверка след това, много трудно ще бъдат доказвани нарушения