31 Март, 2026

Ген. Бен Ходжис: САЩ и Германия ще бъдат отговорни, ако се провали украинската контраофанзива

Ген. Бен Ходжис: САЩ и Германия ще бъдат отговорни, ако се провали украинската контраофанзива

В интервю за германския вестник Der Tagesspiegel пенсионираният американски генерал Бен Ходжис подчерта, че САЩ и Германия ще бъдат отговорни в случай на провал на украинското контранастъпление. Причината – двете държави демонстрират колебание в подкрепата си за Киев и бавят доставките на нови оръжия за Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), коментира генералът, цитиран от "Фокус".

"Иска ли Западът Украйна да победи във войната? Вярата ми в това избледнява“, призна генерал Ходжис пред редакцията на берлинския ежедневник. Твърде бавно взетото решение на Вашингтон да даде на своите съюзници разрешение да доставят на Киев изтребители F-16 "е пример за липса на решимост да се помогне на Украйна да победи“, добави той.

Германия също е мудна, особено по въпроса за доставките на крилати ракети Taurus на ВСУ. Ако украинската контраофанзива се провали, "отговорността за това ще трябва да се поеме от правителствата на САЩ и Германия“. Но провалът може да бъде избегнат, ако и двете страни действат решително сега, увери американският генерал.

Способността на ВСУ да нанасят точни удари на големи разстояния играе ключова роля за успеха, обясни Ходжис: "Тогава руснаците няма да могат да държат Крим. Продължаващото присъствие на Черноморския флот и ВВС там ще стане твърде опасно“. Високоточните оръжия с голям обсег също ще позволят на Украйна да ускори унищожаването на руската артилерия, както и на логистичната и транспортната инфраструктура, допълни още Ходжис.
Сподели:

Коментари (0)

Кремъл със заплаха: Русия ще реагира, ако Украйна използва чуждо въздушно пространство

Кремъл със заплаха: Русия ще реагира, ако Украйна използва чуждо въздушно пространство

Песков заяви, че се работи за "обезопасяването" на цялата стратегическа инфраструктура, но в същото време призна, че съоръженията не може да бъдат предпазени изцяло

Иран заплаши да атакува американски компании в Близкия изток - от утре

Иран заплаши да атакува американски компании в Близкия изток - от утре

Заплахата е отправена срещу 18 компании, включени в списък на КГИР, сред които „Майкрософт“, „Гугъл“, „Епъл“, Ай Би Ем, „Тесла“ и „Боинг“

Русия да понесе пълна отговорност за военните си престъпления - външните министри на ЕС в Буча

Русия да понесе пълна отговорност за военните си престъпления - външните министри на ЕС в Буча

Европейските министри изразиха и подкрепа за разследването на Международния наказателен съд за ситуацията в Украйна и призоваха всички държави – страни по Римския статут – да сътрудничат напълно