Отнетият лиценз на двата авиоремонтни завода в България е един тежък отговор от Русия, която ни обяви за неприятелска държава. Но това не е неочаквано. Това заяви пред Би Ти Ви бившият началник на отбраната ген. Константин Попов в кабинета "Борисов-2".
Въпросът е доколко сме подготвени да поддържаме авиационната си техника, която все още има ресурс, каза още бившият началник и на ВВС.
Това, че им е отнет лиценза, не им пречи да работят. Въпросът е откъде ще вземат резервни части, кой ще гарантира, че всичките процедури и дейности, които са извършени в тези заводи, са по необходимите технологии и дали възложителят ще приеме това за добре свършена работа, обясни ген. Попов.
Ген. Попов обясни, че в двата завода се ремонтира основно вертолетна техника.
"България не изнасяше официално през държавните си структури въоръжение за Украйна. Какъв е отговорът", запита той и си отговори - вземане на лиценз на авиоремонтните ни заводи, при положение, че нито сме изнасяли хеликоптери, нито самолети за Украйна. Много е важно да се оцени бъдещето на нашата авиация", обясни бившият шеф на отбраната.
По думите му в бъдеще трябва да се мисли как тези заводи да се включат в европейския пазар.
Трябва да разберем, че светът е друг след тази безсмислена и жестока война, която е многолика – политическа, икономическа, идеологическа, информационна. (…) Тежки решения предстоят и в министерство на икономиката, и в министерство на отбраната. А това се отнася до българската икономика – по отношение на суровини, пазари и как ще се пласира българската продукция.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас