24 Ноември, 2024

Георги Ангелов: Вятърът, газът и соларите "смачкаха" въглищните централи

Георги Ангелов: Вятърът, газът и соларите "смачкаха" въглищните централи

Георги Ангелов

Ще повлияе ли енергийният преход на цените у нас и може ли споразумението между властта и протестиращите да не доведе до високи социална и потребителска цени? Има прогнози за скок в цената на електрическата енергия у нас през следващата година. Той ще се равнява на 10%, но ще е следствие на спекулации на пазара. Темата коментира в ефира на Нова ТВ икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов.

Плавният преход предвижда централите на въглища да са като студен резерв за електроенергия и да се включат при нужда, например зимата, обясни Ангелов. По думите му идеята е те да не са основен източник на енергия, но да работят още 10-15 години.

Винаги е трудно при преход. Цените на тока в момента са много по-ниски и няма нужда въглищните централи да работят на максимум. Миналата година те работиха на 100%, но ситуацията беше различна. Сега трябва да бъдат като студен резерв, да станат балансьор на системата, но няма да работят вече на 100%. Идеята е те да не са основен източник на енергия, но да работят още 10-15 години. И в този преход има много плаващи фактори, които трябва да регулираме, обясни икономистът. 

По думите му ние има 50% повече мощности от необходимите за производство на електроенергия, затова няма нужда да внасяме. Ние внасяме малко, но изнасяме много повече, когато цената е по-изгодна. Структурно ние сме износител, затова въглищните централи не можем да ги натоварим максимално, когато няма къде да реализираме произведения от тях ток. В същото време Чаира се развали, а там предишните години се съхраняваше произведения евтин ток, за да го продаваме по-скъпо, посочи Ангелов. 

Той подчерта, че вятърът, газът и соларите  са причина да бъдат „смачкани“ въглищните централи. 

Всички в България изграждат солари, но не се изграждат вятърни централи, защото стъпката за инвестиции е по-трудна. (…) А сега, когато свършат дългосрочните договори с т.нар. американски централи, трябва да бъде създаден друг механизъм по отношение на производството на ток от въглищните  централи, изтъкна отново икономистът. 
Сподели: