"България е все още под потенциала си, затова се залага такъв дефицит в Бюджет 2022. Намалението на баланса по посока дефицит се дължи на значително по-амбициозната капиталова програма на това правителство. Тя ще създаде производствен капацитет, който ще спомогне за бъдещи години на растеж, т.е. ще има възвръщаемост от този дефицит, която, при сегашните ниски лихви, обещава да е по-висока от цената на този дефицит. Така че има сериозни аргументи защо това се прави", заяви пред БНР Георги Ганев, депутат от "Демократична България", член на парламентарната комисия по бюджет и финанси.
По думите му, "колата може да се обърне, ако липсва анализ":
"Приходите са сравнително предпазливо планирани и с почти пълна сила ще бъдат преизпълнени, освен ако не стане нещо прекалено драстично през 2022 година. Някои разходи, особено капиталовите, са амбициозно планирани, т.е. няма на касова основа да се случат тези разходи през 2022-ра. Виждам сериозни резерви за по-малък бюджетен дефицит и в приходната, и в разходната част на Бюджет 2022", каза той и подчерта, че реформите, заложени в бюджета за 2022 г., ще се видят при ревизирането му в средата на годината:
"Тогава ще сме много по-готови с конкретни изчисления и разполагане на реформите във времето. Не всички реформи ще са през тази година. Сега съвсем ясно се виждат реформите в държавната администрация - има предвидени няколкостотин милиона лева за това".
Георги Ганев
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона