"Областният управител действа като политкомисар. Казусът е изцяло политически."
Това заяви пред БНР Георги Георгиев, общински съветник от ГЕРБ-СДС, бивш председател на Столичния общински съвет, за върнатото решение за разпределението на постоянните комисии от страна на Вяра Тодева.
"Г-жа Тодева връща решението под одобрителните възгласи на ДБ, ПП и "Спаси София", които имат цялата власт в града – кмет, председател на Общинския съвет и 20 от 24-ма районни кметове, с 34% от гласовете", поясни той.
"Направихме огромен компромис, за да заработи съветът, а сега съветът отново е блокиран", отчете Георгиев. Това по думите му се е случило "въпреки мъртвата хватка".
"59 от 61 общински съветници, когато в 12 часа избрахме техен човек за председател. Гласувахме, за да отпушим работата. Тогава бяхме добрите, правилникът беше спазен."
"Чрез връщането от областния управител се упражнява натиск, за да може да получат още председателски места в комисиите. Това е борба за власт." - категоричен е той.
Той опеодели ставащото като политически рекет.
Георгиев припомни принципа "власт власт възпира".
"Този ламтеж за власт трябва да бъде овладян", подчерта той.
Дотук първата жертва е бюджетът на София, изтъкна Георгиев.
В бюджета е премахната изцяло успешна програма за деца със специални образователни потребности. В замяна на това в новия бюджет е предложено "половин лева от парите на софиянци да се раздават без ясни критерии на иновативни и технологични компании, нещо от рода на ядливите чашки и чинийки".
"Това са важните разговори, които трябва да водим – как да се управлява градът, а не борбата да трудоустроим още няколко от кадрите на т. нар. промяна, "спасители" и прочее." - отбеляза събеседникът.
Георгиев предупреди за чистка на редови експерти в общината, която до момента струва над 100 000 лева за обезщетения. По думите му, общинският съвет губи експерти - десетки са освободените, на които се предлагат до 6 заплати обезщетение "или започват дисциплинарни производства срещу тях".
"С чужда пита правят помен. С нашите пари плащат обезщетения, за да разчистят сметките си с хора, които са си вършили работата. Даваме много лош знак към младите хора, които е трудно да бъдат убедени да започнат работа в публични институции, да работят за обществото, вместо в адвокатски кантори и в големи компании, след което при смяна на караула и редовите юристи да се разделят с работата си – това е несериозно. А заместник-кметът, който е назначен по правни въпроси, няма юридическа правоспособност." - коментира Георгиев.
"Нашата грижа е включително да спасяваме София от нейните спасители", каза още той.
"Това, което се случи, е спасяването на редник Терзиев от екипа на генерал Борисов и останалите партии. Защото кършиха ръце три месеца колегите." - така Георгиев отвърна на упреците за "червена сватба", отправени от Борис Бонев от "Спаси София".
"Червената сватба" пропадна, когато областният управител Вяра Тодева "се намеси с флекса и наряза Паметника на съветската армия", допълни той като припомни, че той самият е автор на тезата за "червена сватба".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства