"Сделката за ЧЕЗ е корумпирана от самото начало и със сигурност е била съгласувана с правителството. В момента правителството участва в тази сделка - то продава ЧЕЗ на себе си", заяви лидерът на партия "Нормална държава" Георги Кадиев пред Bulgaria ON AIR.
Според него ще бъде грешка държавата да влиза в партньорство с Гинка Върбакова. Той е категоричен, че няма как Върбакова никога да не е разговаряла с министъра на енергетиката. „Да купиш с малък опит толкова голям бизнес е все едно собственик на магазин за части за компютър да купи „Майкрософт“, заяви Кадиев.
През седмицата се проведоха финални преговори между купувача на дружеството Гинка Върбакова и ЧЕЗ, а резултатът от тях се очаква да бъде обявен днес. Българската държава поиска да контролира част от активите на компанията, но в същото време ЧЕЗ води арбитражно дело срещу страната ни.Най-вероятно държавата би успяла да влезе с контролен дял, ако преди това постигне споразумение с чехите за отпадане на арбитражния иск, смята Кадиев. Той обаче не иска това да се случи.
"За да влезе България с контролен дял, означава да купи 34% от тези, които се продават. Държавата трябва да изпрати много силен сигнал, че не харесва тази сделка, който банките ще разберат и няма да я финансират", категоричен бе Кадиев.Според него или трябва да се върви към цялостно придобиване на ЧЕЗ в България, което обаче ще излезе много скъпо, или към налагане на условия, които да привлекат стратегически инвеститор, какъвто по негово мнение Гинка Върбакова не е.
Кадиев изтъкна още, че бизнесът на Върбакова бил малък и настоя, че и към този момент не е ясно какво точно ще бъде финансирането на сделката и откъде ще дойдат парите.
"От 20 години са приятелки с министъра на енергетиката и видиш ли не са си говорили нито веднъж", коментира Кадиев по повод оставката на енергийния министър Теменужка Петкова, която не бе приета от премиера Борисов.Гостът в студиото на Лора Инджова подчерта, че ще има още протести пред КЕВР, но той не е разговарял с лидера на БСП Корнелия Нинова, с чиято партия протестираха заедно преди дни пред Министерския съвет.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит