Според последните класации на "Репортери без граници“ по свобода на словото България е паднала в класацията от 112-то на 91-во място. "Тези класации измерват независимостта на медиите по две линии - или по политическа, или по корпоративна. Това каза пред "Фокус“ доц. Георги Лозанов, бивш председател на СЕМ, по повод Деня на свободата на словото в България.
По думите му, явно е, че е паднало нивото, но е явно, че не е кой знае колко. Той обясни, че има и други странични показатели, но те са по-скоро инцидентни, като например дали репортерите ги бият и др.
Лозанов каза още, че фактът, че все още няма работещо правителство се отразява добре на медийната среда у нас, тъй като, когато не са ясни победителите във властта, медиите по-ясно вървят. "В момента ситуацията е плаваща, не може да се появи силна власт, която да налага собствената си воля върху медиите и това им дава малко въздух", коментира още доц. Лозанов. Това, по думите му, не означава, че не трябва да имаме правителство.
Лозанов направи още една интересна съпоставка. Според него, ние, избирателите я купуваме изпълнителната власт, но не, за да властват, а за да управляват системите. "Както на един шофьор на автобус се плаща, за да те закара от една спирка на друга. Така и на политиците ние плащаме. И тази власт ние я купуваме. Властта в демократичните общества прилича на химическото чистене и на транспорта. И нашите гравитури тук не могат да излъчат кой да върши тази услуга. Когато властта се определи, тя започва да налага своята воля, за да се възпроизвежда и да печели облага", каза още доц. Лозанов. "Затова, когато не се получава услугата, хората се ядосват така, както, когато сме си платили за химическо чистене, но не са изчистили добре дрехите ни", добави Лозанов и уточни, че това означава, че трябват нови избори докато политиците започнат да вършат услугата, за която си плащаме.
Доц. Георги Лозанов смята още, че в момента се наблюдава нарушен диалога, но не толкова между политическите партии, а между политиците и самите избиратели. Ние самите не можем да възпроизведем устойчива власт, защото политиците трябва, преди да дойдат на власт, да имат диалог с избирателите си, за да могат те да произведат мнозинство в парламента. Очевидно, в момента те не могат да убедят избиратели си и затова вотът е разпилян. Доскоро имаше два стабилни консенсуса - прозападен и антикорупционен. В момента, обаче и по отношение на двата консенсуса има разколебаване, затова няма и достатъчно избиратели.
Недоверие сред избирателите има и защото, когато си говорят против корупция хора, в които нямат доверие, обществото започва да се съмнява.
Политиците трябва да умеят да убеждават обществото в определени ценности. А тук имаме голям проблем, каза още доц. Георги Лозанов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас