Ако страната ни вече е изпратила за нотификация в Европейската комисия нов вариант на Плана за възстановяване и устойчивост, както съобщи по-рано премиерът Кирил Петков, то това или показва тотално неглижиране на парламента, или министър-председателят лъже. Това каза на брифинг в НС заместник-председателят и депутат от ГЕРБ Томислав Дончев, съобщава news.bg.
"На блиц контрола помолих министър-председателя кога ще имаме одобрен План за възстановяване и устойчивост. По една важна причина - България закъснява с одобряването на всички изключително важни финансови инструменти, които да дадат шанс на държавните институции, на местните власти, на бизнеса, на неправителствените организации, да инвестират в ценни, важни и полезни за тях проекти. Новият програмен период тече от 1 януари предходната година, като 2021 г. вече е нулева. Още един факт - 2023 г. е последният срок, в който България трябва да е договорила всичко по плана", представи мотивите за интереса си вторият човек в ГЕРБ.
"Моят въпрос получи следния отговор - чета стенограмата: Директно мога да кажа, че планът е предаден на Европейската комисия и в момента тя го разглежда."
Според Дончев отговорът на Петков поражда няколко въпроса. "Първо, ако това е вярно, министър-председателят незабавно трябва да обясни кога и какво е изпратено в Европейската комисия. Самото допускане, че някой си е позволил да изпрати нещо в ЕК, без то да е съгласувано тук, без то въобще да е виждано, и то със значителни промени, е безобразие. Вторият вариант е в Европейската комисия да не е изпращано нищо. В подобен случай репликата му е лъжа."
И направи минорна прогноза - дори и при най-доброто развитие на обстоятелствата ни първите средства по плана ще достигнат реално до икономиката към средата на следващата 2023 година. "България е фатално закъсняла."
Томислав Дончев
По думите на Томислав Дончев отговорът на Кирил Петков поражда няколко въпроса
Фактор Фактор
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит