5 Декември, 2025

ГЕРБ-СДС и „Демократична България“  започват да работят по проект на споразумение за съвместно управление

ГЕРБ-СДС и „Демократична България“  започват да работят по проект на споразумение за съвместно управление

Снимка: Пресцентър на ГЕРБ

Проведени са срещи и дебати и в секторите: енергетика, вътрешна сигурност и бюджет, съобщават от пресцентъра на ГЕРБ

Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и "Демократична България" постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система. След постигане на съгласие по споразумението ще могат да стартират разговори и с БСП – Обединена левица и ИТН.

Бяха проведени срещи и в секторите: енергетика, вътрешна сигурност и бюджет.

В сектор енергетика двете страни постигнаха съгласие по приоритетите за развитие на сектора в своите програми. Бяха обсъдени темите за развитието на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ Козлодуй, стимулиране на развитието на ВЕИ сектора, включително чрез определяне на приоритетни зони за инвестиции във вятърна енергия, реформите по ПВУ, програмата за енергийна ефективност за домакинствата и бизнеса, европейската инициатива за ускоряване на производството на чисти технологии в Европа и други. 

На срещата на екипите в областта на сигурността бяха обсъдени състоянието на службите за сигурност и стъпките, които трябва да се предприемат за подобряване на средата за сигурност и спокойствието на гражданите. Вниманието беше фокусирано върху новите заплахи и начините за тяхното противодействие. Има съгласие по редица ключови аспекти, като един от тях е подобряване на киберсигурността и ефективен начин за справяне с предизвикателствата в тази сфера. Обсъдени бяха още системата за подбор, атестация и начини за израстване в службите за сигурност, както и необходимостта от промяна на остаряла и неотговаряща на актуалните проблеми, законова и подзаконова нормативна база. 

В срещата за бюджета, на която присъстваха и представители от БСП, ИТН и Министерството на финансите, преговарящите поискаха от министерството анализ на риска за януари и февруари. Също така настояват за предложения за мерки, които да доведат до стабилност на публичните финанси.

 

Сподели:

Коментари (0)

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Не е ясно по какъв начин плавателният съд е навлязъл в българските териториални води.

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

"Всякакви технически аспекти на влизането в еврозоната вече трябва да са изпълнени"

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Лабораторен анализ показал наличие 31,2 μg/l, при максимално допустима стойност 30 μg/l, съобщиха от Общината.