Служебният премиер проф. Огнян Герджиков отчете резултатите от ревизията, която направиха в министерствата и агенциите по негово разпореждане и при настояване от страна на бившия министър-председател Бойко Борисов. Като най-проблемни се оказаха Министерството на отбраната, Министерство на икономиката, Министерство на земеделието и храните, както и Агенция „Пътна инфраструктура“.
Данни за проверени обществени поръчки, в които са констатирани единични случаи на административни и технически пропуски, които не се отразяват като цяло върху същността на обществената поръчка има в: Министерство на финансите, Транспортното министерство, Министерство на енергетиката, Министерство на образованието и науката, Министерство на младежта и спорта, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на туризма, Министерство на околната среда и водите.
Различно е положението в другите министерства и агенции.
В МО са открити 113 процедури за обществени поръчки, като 31 от тя са прекратени. При извършения анализ са установени нарушения в 45 от 82 поръчки. От тях по 9 има сериозни индикатори за измама и други нарушения. Останалите 36 – са изпратени на Инспекцията за държавни и финансови измами.
В Агенция „Пътна инфраструктура“ са установени нарушения по изпълнението на обществени поръчки, свързани с строителна и ремонтна дейност по определени отсечки на автомагистрали „Тракия“ и „Хемус“, както и в някои от тунелите в страната.
В министерство на икономиката са обявени обществени поръчки, в които са залагани дискриминационни условия, изменение на критериите след отваряне на офертите, което е довело до незаконосъобразно допускане на участници в тях.
В Агенция за малки и средни предприятия са провеждани обществени поръчки при неясни критерии.
Забавяне в стартирането на процедури в МЗХ, свързано с изпълнението на Програмата за развитие на селските райони, което води до риск да ни бъдат спрени европейски средства по тази програма от Европейската комисия. Забавени обществени поръчки са установени и в Министерство на здравеопазването, както и в МВР, заради които също има вероятност да ни бъде наложена наказателна мярка от страна на ЕК.
Зачестили са случаите, в които има индикации за картелни споразумения по данни на Министерство на финансите, които сериозно увреждат реалната конкуренция и водят до неизгодни финансови условия за публичната администрация.
Служебният премиер изтъкна, че ще продължават да се правят проверки в министерствата, но това не е акцентът на работата на служебното правителство. То ще се фокусира върху организирането на честни и прозрачни избори и предстоящото председателство на България в Съвета на ЕС.
Към министрите съм отправил изискване – всички обществени поръчки, които са неотложни, да бъдат възложени според закона и проследени от инспекторатите към съответните ведомства, обобщи Герджиков.
Той коментира и темата със смяната на областните управители, която предизвика сериозно брожение в обществото.
Предвид спекулациите около освобождаването и назначаването на областни управители бих искал да подчерта, че те бяха осъществени изцяло в рамките на закона и решения на МС. Не са изпращани никакви писма до никакви личности. Кадровата политика и решенията на служебния кабинет са прозрачни и публични.
Политическата коректност обаче изискваше областните управители, като част от управлението на предишното правителство, да подадат оставки. Има един единствен случай – в който областен управител от Перник искаше отпуска по време на предизборния период, при положение, че тези хора имат сериозни ангажименти към изборния процес, обясни ситуацията служебният премиер.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,