Германското правителство обяви пакет от мерки за сигурност, включващ забрана на ножовете и по-строги мерки за предоставяне на убежище, след като трима души бяха намушкани смъртоносно на уличен фестивал в западния град Солинген.
Убийствата шокираха Германия и предизвикаха интензивен дебат относно законите за предоставяне на убежище, когато стана ясно, че главният заподозрян е 26-годишен сирийски бежанец, който е изправен пред депортиране.
Срещу Исса Ал Х се води разследване за убийство и връзки с войнстващата групировка „Ислямска държава“ (ИД).
Правителството обяви плановете си три дни преди изборите в две провинции в Източна Германия, където крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ е с високи резултати в социологическите проучвания.
В Тюрингия AfD е сочена за лидер, изпреварвайки консервативния ХДС, докато в Саксония проучванията на общественото мнение сочат, че двете партии са близо една до друга.
Антиимигрантската партия има малък шанс да дойде на власт в двете провинции, тъй като никоя друга група не е готова да помогне на AfD да формира мнозинство.
Въпреки това вотът може да се окаже унижение за трите партии, които управляват федералното правителство, тъй като всички те се движат под 10% в социологическите проучвания.
На 29 август министрите на социалдемократите, зелените и либералната FDP дадоха съвместна пресконференция, на която представиха мащабните според тях мерки.
Ножовете ще бъдат забранени на повечето публични събития, включително пазари и спортни мероприятия, както и в обществения транспорт, и ще бъде въведена пълна забрана за сгъваемите джобни ножове.
Чужденците, на които е наредено да напуснат страната, ще трябва да бъдат депортирани по-бързо и по-ефективно, казват те. Всеки, който е осъден на затвор за престъпление с нож, ще бъде депортиран бързо.
Предлага се създаването на работна група за превенция на ислямизма, а биометричното разпознаване на лица ще се използва за идентифициране на заподозрените. ИД заяви, че стои зад нападението в Солинген, а ден след това публикува видеоклип, на който се предполага, че заподозреният е с маска.
Министърът на вътрешните работи Нанси Файзер заяви, че търсещите убежище, които вече са се регистрирали в друга държава от Европейския съюз, ще загубят правото си на социални помощи. Файзер подчерта, че никой няма да остане гладен или да спи на улицата, тъй като другата страна от ЕС ще отговаря за изплащането на помощите.
Заподозреният, задържан в западния град Дюселдорф, е поискал убежище в Германия, но му е било отказано, тъй като е влязъл в ЕС за първи път през България. Съгласно Дъблинския регламент на ЕС молбата за убежище трябва да бъде подадена в страната на пристигане. Миналата година сириецът е трябвало да бъде депортиран в България, но според германски доклади опитът се е провалил, тъй като служителите не са успели да го открият.
По време на посещението си в Солинген тази седмица канцлерът Олаф Шолц заяви, че правителството ще направи всичко възможно, за да гарантира, че „тези, които не могат и не трябва да останат тук, в Германия, ще бъдат репатрирани и депортирани“.
Лидерът на ХДС Фридрих Мерц, който се срещна с канцлера тази седмица, призова за спиране на допускането на бежанци от Афганистан и Сирия в Германия, но това беше отхвърлено от Шолц.
Преди да влязат в сила, всички планирани мерки ще трябва да бъдат разгледани от парламента, пише БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства