"Съществува реален риск всеки седмокласник да влезе в централизираната система за разпределение на делата, ако разполага с електронния подпис на родителите си". Това заяви главният прокурор Иван Гешев по време на дискусията в Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) по одитния доклад за централизираната система за случайно разпределение на делата.
Миналата седмица от прокуратурата обявиха, че по сигнал на ВСС започват разследване, след като резултатите от одита са показали, че системата е възможно да бъде манипулирана. Стана ясно, че има сериозни проблеми в нея и на практика всеки с електронен подпис е имал достъп.
Днес кадровиците обсъждат доклад, като дълго спориха дали да изслушат двама IT-специалисти, направили одита, и компютърни експерти на ВСС при закрити врати или не, както и дали докладът да бъде публикуван.
"Съгласен съм с Атанаска Дишева и Лозан Панов, даже не мога да повярвам, че докладът трябва да бъде публикуван, но първо трябва да се иска разрешение от наблюдаващия прокурор", заяви Гешев, цитиран от "24 часа".
Според него преди да бъде публикуван е трябвало да се заличат и уязвимостите, защото иначе всеки ученик можело да започне да разпределя дела. Главният прокурор добави, че няма отговор на въпроса защо шефът на ВКС не е поискал одит на системата, която била внедрена на тъмно. Той съобщи още, че вчера е получил сигнал от специалистите, които разработват новата единна система на съдилищата, че Павел Андреев, който е системен администратор на ВКС, е дал достъп до нея на "Смарт Системс 2010". Това е фирмата, която е разработила централизираната система през 2015 г.
"Главният прокурор може да ме попита защо не съм гласувал за него", отговори Панов.
Оказа се, че Павел Андреев е добре познат и на правосъдния министър Данаил Кирилов, който през юли 2019 г. присъства в ВКС на случайно разпределение на дела с търговската колегия.
"Който отиде там - пак ще се срещне с лицето Андреев и ще бъде уязвен", каза Кирилов.
В крайна сметка беше решено специалистите да бъдат изслушани.
В одитния доклад няма констатация за нито едно успешно проникване в системата. Имало е един неуспешен опит през 2016 г., заяви пък членът на ВСС Атанаска Дишева, предаде БТА.
Докладът е получен на 12 март. На следващия ден представители на фирмата, която го е изготвила, са били извикани във ВСС, а намиращите се там 7-8 члена на съвета са им задавали въпроси по него и след това са сигнализирали държавното обвинение.
Иван Гешев изнесе данни, че системата за случайно разпределение на делата е изготвена за 12 хил. лв. без ДДС, а одитът й е за 20 хил.лв. По думите му системата е въведена "пожарно и на тъмно".
В доклада се казвало още, че за провеждането на теста на системата, на одитната фирма е бил предоставен достъп до сървъра във ВСС, потребителски имена, пароли и всичко необходимо за провеждане на проверка.
По време на обсъжданията стана известно още, че одитния доклад не е подписан с имената на тези, които са го извършили.
ВСС обаче няма да обсъди днес предложението на главния прокурор административните ръководители да "изпратят" в отпуск магистрати и съдебни служители, както и тези, на които им предстои пенсиониране до края на 2020 г. Причината е защото мнозинството реши, че компетентни да вземат това решение са колегиите, а не Пленумът на ВСС, съобщи "Лекс".
Вчера Гешев предложи, а Прокурорската колегия прие да препоръча на всички административни ръководители на съдилища и прокуратури да се възползват от правомощията си по Закона за извънредното положение и да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на магистратите и съдебните служители и без тяхното съгласие. Това да стане по график, като целта е да се осигури нормалното протичане на работния процес в съдилищата и прокуратурите. Освен това колегията реши да предложи на Пленума да препоръча да се предоставя целият платен годишен отпуск на всички магистрати и съдебни служители, на които предстои пенсиониране до 31 декември 2020 г.
Закон и ред
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес