27 Ноември, 2024

Гинес обяви кой е човекът, живял най-дълго с присадено сърце

Гинес обяви кой е човекът, живял най-дълго с присадено сърце

Холандецът Берт Янсен живее вече 39 години с имплантирано сърце

Рекордите на Гинес официално обявиха човека с най-дълъг живот след сърдечна трансплантация, извършена в Англия. И това е Берт Янсен, 57-годишен от Нидерландия. Той живее 39 години с донорското сърце, получено в болница "Харфийлд" в Лондон през 80-те години на миналия век, съобщи Би Би Си.

На 17 години Янсен се разболява от грип и е диагностициран с кардиомоипатия. Това е състояние, което влияе на способността на сърцето да изпомпва кръв в тялото. Кардиологът в родината му поддържа връзки с болница "Харфийлд" в Лондон и с пионера в областта на трансплантациите сър Магди Якуб, който в крайна сметка извършва операцията на 6 юни 1984 г., когато пациентът навършва 18 години.

По това време в Нидерландия все още не се правят трансплантации.

"Всичко мина много бързо. Само седмица след като пристигнах в "Харфийлд", се оказа, че има две сърца от голяма автомобилна катастрофа в Лондон. Имах съвпадение с едно от тях и сърцето беше трансплантирано. Както ми каза д-р Матарт около 30 години по-късно, това трябва да е било перфектното съвпадение", разказва мъжът.

Новото сърце му е позволило бързо "да се върне към добро качество на живот", да играе тенис и волейбол и да си осигури работа на пълен работен ден.

Той се жени за съпругата си Петра през 1996 г., раждат се синовете им Гуидо и Иво съответно през 1996 г. и 2000 г., а сега е запален летец.

"Едно от постиженията, с които най-много се гордея, е, че заедно със съпругата ми Петра и родителите ни построихме къщата си тухла по тухла", споделя Берт Янсен.

„Фантастична новина е да чуем, че един от първите пациенти с трансплантация на "Харфийлд" продължава да живее пълноценен и щастлив живот", коментира новината д-р Фернандо Риесго Гил, консултант кардиолог и ръководител на службата за сърдечна трансплантация в болницата.

По данни на местния регистър 7314 възрастни са в активния списък на чакащите трансплантация в Обединеното кралство, пациентите под 18 години са 248. 334 души чакат сърца.
Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).