27 Май, 2026

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки, да създаде дилеми за Кремъл

Снимка: ЕПА/БГНЕС, АРХИВ

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки

НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред лицето на руските хибридни атаки, с цел да създаде дилеми за Кремъл.

Това заяви върховният командващ на Алианса в Европа Алексус Гринкевич, предаде АФП.

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки.

Растящите опасения доведоха до призиви от някои членове на НАТО Алиансът да предприеме по-агресивен подход към намесата на Москва.

„Това не представлява екзистенциална заплаха за действията на Алианса. Не подкопава нашето единство. Способни сме да реагираме и да се справим с това“, каза Гринкевич.

Въпреки това той добави, че „също така мислим за проактивни действия“.

„Ако Русия се опитва да ни постави пред дилеми, тогава може би има начини ние да поставим тях пред дилеми. Ще оставя това така, защото не искам да навлизам в детайли“, подчерта американският генерал.

Гринкевич, назначен на поста тази година от президента Доналд Тръмп, подчерта, че НАТО остава „отбранителен алианс“.

„Няма нищо настъпателно в това“, посочи той.

Западни експерти обвиняват Русия, че води кампания на „хибридна война“ на територията на НАТО с цел дестабилизиране на страните, докато войната в Украйна продължава.

„Тези хибридни заплахи са реален проблем и мисля, че можем да очакваме повече такива случаи“, каза Гринкевич.

Той описа поредицата инциденти като част от „хибридна мрежа“ и заяви, че НАТО трябва да реагира на тях, независимо дали са „безразсъдни“ или умишлени.

„Първо, важно е да се посочи източникът и да се каже, че знаем, че Русия стои зад част от тях, може би не всички, но със сигурност част от тях. И обществеността трябва да знае това“, каза главнокомадващият. | БГНЕС

Сподели:
Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

В продължение на десетилетия Иран и Израел са водили скрита война, включваща саботажни операции, сред които срещу ирански ядрени съоръжения, както и убийства на учени

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Указът на Путин обхваща не само самите новобранци, но и техните съпруги или съпрузи

И Полша извика руския посланик заради заплахите към Украйна

И Полша извика руския посланик заради заплахите към Украйна

„Ако нашето посолство пострада, както се е случвало и преди, ще приемем това като умишлено действие“

Коментари (0)