23 Април, 2025

Изненадващо откритие: Голямото червено петно на Юпитер пулсира

Изненадващо откритие: Голямото червено петно на Юпитер пулсира

Снимка: NASA

Астрономите от Космическия център "Годард" на НАСА са го наблюдавали в продължение на 88,5 дни

Астрономи, които наблюдаваха с телескопа "Хъбъл" осцилация на Голямото червено петно на Юпитер, са установили, че то се свива и отпуска приблизително на 90 дни, съобщи Нова ТВ с позоваване на сайта Спейс. Загадка е защо поведението на този огромен антициклон е такова. Диаметърът му е е около 14,750 км.  
Астрономите от Космическия център "Годард" на НАСА са го наблюдавали 88,5 дни от декември 2023 г. до март 2024 г. 

"Благодарение на високата разделителна способност на "Хъбъл" можем да кажем, че Голямото червено петно определено се свива и разширява, докато се движи по-бързо и по-бавно", каза Ейми Саймън от Космическия център "Годард".
"Това беше много неочаквано и засега няма хидродинамични обяснения. Макар да знаем, че движението му леко варира в зависимост от географската дължина, не очаквахме да видим, че и размерът му се колебае." - добавя тя. 

Голямото червено петно е на 22 градуса южно от екватора на Юпитер. Отгоре и отдолу го притискат мощни струйни потоци, които профучават около гигантската планета със скорост 428 км/ч. Те не позволяват на огромния вихър да се отклони към други географски ширини, въпреки че се вижда, че той се движи на запад спрямо останалата част от атмосферата. Този дрейф не е постоянен, но е измерено, че се ускорява и забавя в рамките на приблизително 90-дневни колебания. С това приблизително 90-дневно колебание на дрейфа в западна посока е свързана и наблюдаваната от "Хъбъл" промяна на формата на Голямото червено петно. "Това прилича на сандвич, при който филийките хляб се издуват, когато в средата има твърде много плънка", добавя Майк Уонг от Калифорнийския университет в Бъркли.

Откритието е описано в The Planetary Science Journal.

Сподели:

Коментари (0)

Google разработва AI модел за междувидова комуникация: изкуственият интелект вече говори делфински

Google разработва AI модел за междувидова комуникация: изкуственият интелект вече говори делфински

Google разработва нов AI модел, DolphinGemma, който анализира и имитира звуците на делфините. Целта е да създаде речник за междувидова комуникация. Проектът използва 40 години акустични данни и съчетава биология с изкуствен интелект за безпрецедентен научен пробив.

Могат ли сънищата да се запишат и гледат  - науката все по-близко до отговора

Могат ли сънищата да се запишат и гледат - науката все по-близко до отговора

Звучи като научна фантастика от бъдещето, но всъщност това вече е предмет на реални и напреднали изследвания в областта на неврологията

Проучване установи ключова липса на аминокиселини при веган диетите

Проучване установи ключова липса на аминокиселини при веган диетите

Значителна част от веганите не приемат достатъчно усвоим лизин и левцин — едва 56% от мъжете и 43.5% от жените достигат необходимите стойности