23 Ноември, 2024

Готвят съдебни дела срещу приближени на Тръмп заради корупционна схема за президентски помилвания

Готвят съдебни дела срещу приближени на Тръмп заради корупционна схема за президентски помилвания

Доналд Тръмп

Екипът на бъдещия президент на САЩ Джо Байдън възнамерява да преследва приближените на напускащия президент Доналд Тръмп и да извърши масирана чистка на федералните органи от неговите поддръжници. Началото на новата кампания може да бъде дадено от разследването, започнато от Министерството на правосъдието на САЩ, относно корупционната схема за получаване на президентски помилвания по време на управлението на Тръмп, както и тайни лобистки дейности в Белия дом. Проправяйки пътя за натиск върху „хората на Тръмп“, сътрудниците на Джо Байдън очакват да намалят тяхното противопоставяне на бъдещата администрация, към каквото самият настоящ шеф на Белия дом продължава да призовава, пише руският вестник “Коммерсантъ“, цитиран от "Фокус".

След като Доналд Тръмп напусне Белия дом през януари следващата година, конфронтацията му с опонентите, съдейки по последните събития, ще премине във фаза на високопрофилни съдебни дела и спорове. Зелената светлина за наказателното преследване на обкръжението на Доналд Тръмп се дава от разследването, започнато от Министерството на правосъдието на САЩ, по подозрения за съществуването на престъпна схема, в която членове на екипа на Белия дом могат да бъдат замесени.

Според разсекретени документи на федералния съд във вторник, цитирани от водещи американски медии, предполагаемата корупционна схема е действала на принципа на "значителен политически принос в замяна на президентско помилване или условна присъда". Все още няма обявени имена. За да запази интригата и да избегне фалстарт на бъдещи високопрофилни процеси, версията на оригиналния 18-страничен документ, който попадна в медиите, се оказа половината от размера на оригинала, освен това не бяха дадени конкретни имена, а самата схема беше описана в най-общите термини.

Независимо от това, федералните прокурори във Вашингтон настояват, че вече разполагат с доказателства за корупционна схема, която вероятно ще бъде публикувана по-късно.

Тези доказателства бяха получени, след като федералните прокурори получиха достъп до електронни устройства, които им позволяват да проучат обсъждането на предполагаемите лица, участващи в бъдещи наказателни дела, относно прилагането на тази схема.

По време на президентството си Доналд Тръмп, използвайки своите президентски правомощия, преразгледа съдебните решения срещу 45 души: помилва 29 обвиняеми и 16 получиха замяна на присъди. Последният помилван миналата седмица беше бившият съветник по националната сигурност Майкъл Флин, който беше осъден в началото на мандата на Доналд Тръмп за лъжесвидетелстване по време на разпит от ФБР.

Освен това, според изтекла информация от федералните съдилища, цитирани от американските медии, освен историята на съмнителни помилвания, прокурорите разследват и „схема за тайно лобиране“, при която две неназовани лица „са действали като лобисти на висши служители на Белия дом, без да се зачитат изискванията за регистрация. закона за разкриване на информация за лобирането ”.

Въпреки факта, че теоретично Доналд Тръмп все още има шанс да промени резултатите от президентските избори на 3 ноември в негова полза, достигайки до Върховния съд, той практически няма лост за това.

Нов удар за екипа на президента стана изявлението, направено в понеделник от ръководителя на Министерството на правосъдието на САЩ Уилям Бар, че след проверки, проведени от федералните прокурори и ФБР, министерството, оглавявано от Бар, не намира достатъчно основания да постави под съмнение победата на Джо Байдън.

В отговор адвокатите на президента Руди Джулиани и Джена Елис с тъга отбелязват, че ведомството на Уилям Бар не е провело никакво реално разследване, тъй като според тях има всички основания да се говори за „значителни нарушения и доказателства за системни измами“.

Междувременно, според водещи американски медии, позовавайки се на източници в Белия дом, самият Джулиани, страхувайки се от преследване след идването на властта на администрацията на Джо Байдън, вече е обсъждал с Доналд Тръмп възможността да “отиде с един ход по-напред“ и да получи "ранното си помилване" от напускащия президент. за да се избегнат бъдещи съдебни спорове. Според The New York Times Тръмп също е обсъдил със своите помощници възможността за такова помилване за трите му деца - дъщеря му Иванка и синовете Доналд - младши и Ерик, както и зет му и старши съветник Джаред Кушнер.

В американската юриспруденция има такова нещо като „ранно помилване“ (превантивно помилване). Той опрощава всички престъпления, които са могли да бъдат извършени по време на президентството на един или друг президент. Всеки, който има такава „защитна грамота“ от държавния глава, може да упражни това право в бъдеще, ако срещу него бъде образувано наказателно дело.

Междувременно членовете на близкия кръг на Доналд Тръмп потенциално биха могли да бъдат замесени в няколко наказателни дела.

Например федералните прокурори от Манхатън разследват законността на дейността на Руди Джулиани в Украйна, включително предполагаемата му роля в отстраняването на бившия посланик на САЩ в Киев Мари Йованович. Що се отнася до най-големия син на президента Доналд Тръмп-младши, той вече е попаднал в полезрението на специалния прокурор Робърт Мюлер заради предполагаемите му контакти с някой от Русия в опит да изрови мръсотия срещу Хилари Клинтън. Въпреки всичко в крайна сметка не бяха повдигнати обвинения срещу първородния син на Доналд Тръмп.

Зетят на президента, който стана негов съветник, Джаред Кушнер, който по едно време даде невярна информация за чуждестранните си контакти на федералните власти, които разследваха достъпа му до класифицирана информация, също може да има проблеми.

Според The New York Times, позовавайки се на добре осведомени източници, Доналд Тръмп е обсъждал със своите съветници въпроса за евентуално предсрочно помилване на членовете на семейството му и на него самия, за да избегне евентуално преследване от Министерството на правосъдието след идването на Джо Байдън на власт.

Информациите от масмедиите вече предизвикаха гневен коментар от екипа на Тръмп, от чието име Руди Джулиани отговори.

„Фалшивите новини на The New York Times отново лъжат. Никога не е имало дискусия, за която те невярно съобщават, позовавайки се на анонимен източник. Трудно е да се справим с всичките им лъжи “, написа Джулиани в Туитър като даде да се разбере, че това е поредната медийна атака и че хората на Тръмп, включително и той самият, нямат от какво да се страхуват.

Междувременно решението на министъра на правосъдието Уилям Бар във вторник за повишаване на статута на Джон Дърам, който разследва действията на ФБР по време на така наречения руски случай, ще се превърне в мощен лост за натиск върху привържениците на Доналд Тръмп, които остават във федералното правителство. Изданието припомня, че Дърам провежда разследване на централата на Доналд Тръмп по случая на предполагаемата колаборация с Руската федерация преди президентските избори през 2016 г. Смяната на статута на Джон Дърам удължава мандата му и ще му позволи да продължи да работи след предстоящата смяна на властта в Белия дом.
Сподели:

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан

Байдън почете жертвите на Гладомора

„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.

Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите

Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия