23 Ноември, 2024

Груевски: България иска да превърне Македония във втора българска държава на Балканите

Груевски: България иска да превърне Македония във втора българска държава на Балканите

Никола Груевски, РСМ, България, ЕС

"С последните решения на правителството и на парламента са създадени силни предпоставки за реализирането на този план"

Не е тайна, че посредством опитите за промяна на историята и произхода на македонския език и нация и в миналото, и сега, както и в бъдеще България ще настоява от Македония да бъде създадена втора българска държава на Балканите. Това написа в профила си във Фейсбук бившият премиер на РС Македония Никола Груевски, който в момента е в изгнание в Унгария.

За гражданите не е проблем в бъдеще да се наричат македонци, а езикът – македонски, стига да се приеме, че до 2 август 1944 г. македонците са били българи, които са говорили български език, историята им е била българска и ако се приеме, че след това с политическа намеса, прогонване и терор в СФРЮ нацията е преименувана от българска на македонска, а езикът и историята от български са станали македонски, пише бившият премиер.

Според него България не може да приеме съществуването на македонско малцинство, тъй като това би било в противоречие с горната цел.

„В миналото в Македония не се искаше признаване на българско малцинство като конституционна категория, но сега плановете са променени, тъй очевидно се смята, че вписването в конституцията би помогнало за по-лесната и по-бърза промяна към желаното, особено ако има контрол върху учебниците по история в училищата и в университетите, в книгите на македонските научни работници – историци, които в бъдеще ще се пишат в бъдеще, документалните и игралните филми и сериали, които биха се снимали, както и ежедневното писане в македонските медии, контролирано чрез формулата „говор на омраза“, което ще служи на посочената кауза.“.

По-лошото, според Груевски, е, че всичко изброено дотук ще бъде формално под контрола на процеса за членство на Македония в ЕС.

„Целите са дългосрочни, какъвто ще бъде и процесът на членство в ЕС.“

Дали това ще се осъществи или не, зависи до голяма степен от македонския народ, както и от политическия елит в страната и неговото единство по национални въпроси, смята бившият премиер.

С последните решения на правителството и на парламента са създадени силни предпоставки за реализирането на този план на България, предупреждава Груевски.

„В миналото, до май 2017 г., Договорът за приятелство не можеше да бъде съгласуван и подписан именно поради опитите на македонското правителство да елиминира подобни предварителни условия в текста на този договор, който е в основата на договорените и приети в рамките на този месец документи.“

Груевски отхвърля твърдението, че никой досега не е успял да асимилира македонския народ и няма да може да го направи и в бъдеще.

„Онези, които познават поне малко историята, знаят, че през последните 100-150 години милиони македонци са асимилирани от България, Гърция, Сърбия, Османската империя, а част от тях и по света (разбира се, не всички), като македонска емиграция.“

Според него, това са естествени политически процеси, а асимилирането на македонците е „исторически потвърдено и го знае всеки, който е прочел поне три книги за историята на македонския народ“.

Груевски е категоричен, че без подписаните документи и решенията от м. юли България като държава-член на ЕС можеше да продължи да създава проблем за членството на Македония в ЕС, за да отстоява своите цели.

Това, обаче, би ѝ създало проблеми с други държави от ЕС, тъй като нямаше основания за своите искания.

„Сега е създадена основа, а натискът върху България от страна на други държави-членки и на САЩ в полза на Македония би бил много по-голям и с по-малко аргументи.“

Вярно е, че нито една държава досега не е загубила своята идентичност в процеса на присъединяване към ЕС. Но също така е вярно, че досега на нито една държава не са поставяни такива условия, каквито сега се поставят на Македония чрез приетите този месец документи, продължава Груевски.

Според него, членството на Македония в ЕС трябва да остане цел на всяко едно правителство в бъдеще, „но с последните решения на управляващите бяха създадени условия и за големи рискове от национален характер, които ще изискват много повече усилия и внимание и които може да послужат като основание за нови блокади по пътя на членството в ЕС“.

Този месец беше много тъжно е да се види борбата, усилията, съпротивата, противопоставянето, но и безсилието на измамения македонски народ спрямо намеренията и решенията на едно правителство, което е загубило или се отказало от суверенитета на страната и не взема самостоятелно решение дори за най-важните национални въпроси, заключи бившият македонски премиер Никола Груевски. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства