Международната работна група по въпросите на сигурността и евроатлантическата интеграция на Украйна предлага да се установи конкретен срок за приемането на страната в НАТО - не по-късно от юли 2028 г. при изпълнението на конкретни условия, съобщи Гордон.
Съпредседатели на групата са шефът на офиса на украинския президент Андрий Ермак и бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
Подготвен е доклад с конкретни предложения и мотиви за бъдещото членство на Украйна в отбранителния съюз.
Препоръчва се на предстоящата среща на НАТО във Вашингтон да бъде отправена покана към Украйна за присъединяване към Алианса и да бъде възложено на съвета Украйна-НАТО да определи конкретни условия за членството.
Предлага се членовете на Алианса да се ангажират разходите им за отбрана да са не по-малко от 0,25% от брутния продукт на съответната страна, както и да се отблокират замразени руски активи за 300 милиарда долара и те да бъдат пренасочени като помощ за Украйна.
Авторите на документа предлагат също да се активизират усилията за пресичане на възможностите на Русия за постигане на оперативен успех по въздух, море и суша. Да се премахнат всички ограничения по използването и вида на конвенционалните оръжия, предавани на Украйна от съюзниците – ВСУ да могат да нанасят удари по военни цели на територията на Русия.
Ермак подчерта, че ако Украйна не получи покана от НАТО на Вашингтонската среща, това може още повече да засили руската агресия.
Фог Расмусен също е убеден, че за победата на Украйна и постигането на устойчив мир са необходими решителни действия от страна на Алианса.
Документът е подписан от членовете на групата, сред които са експрезидентът на Литва Даля Грибаускайте, експрезидентът на Полша Александър Квашневски, бившият премиер на Финландия Сана Марин, бившият премиер на Великобритания Борис Джонсън, бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън и други известни от международната сцена политици.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар