18 Август, 2026

Guardian: В западна Германия се интересуват от Карл Маркс повече, отколкото в бившата ГДР

Guardian: В западна Германия се интересуват от Карл Маркс повече, отколкото в бившата ГДР

По време на Студената война бронзова статуя на Маркс гордо се издигала в центъра на германския град Нойбранденбург, обаче в деня на 200-а годишнина от рождението му (18.5.2018) тя ще се намира в магазин в покрайнините на града. Това пише в The Guardian журналистът Филип Олтерман в публикацията си „Revived in the west, neglected in the east: how Marx still divides Germany”.   

След падане на Берлинската стена площадът на Карл Маркс бил превърнат в пазарен площад и преименуван, сега на мястото има търговски център. В същото време, докато идеите на Маркс излизат отново на мода на Запад, в тази част на Германия, където цели десетилетия се опитвали да реализират марксизма, сега се отнасят към него „прохладно”, отбелязва Олтерман.   В неговия роден град Трир политици, включително президентът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и лидерът на германските социалдемократи Андреа Налес, произнасят речи по случай откриването на 5,5-метровата статуя на Маркс, подарена от правителството на Китай.

Сподели:
Кремъл обвини Лондов в съучастничество в кървави престъпления и тероризъм

Кремъл обвини Лондов в съучастничество в кървави престъпления и тероризъм

Москва отвърна и на критиките на Япония за визитата на Владимир Путин на оспорваните Курилски острови

Въоръжен ученик уби трима и рани деветима във филипинска гимназия

Въоръжен ученик уби трима и рани деветима във филипинска гимназия

От министерството призоваха хората да не разпространяват непроверена информация, както и чувствителни снимки и видеозаписи от инцидента, тъй като сред засегнатите има непълнолетни

Атакуван е гръцки танкер, натоварен с руски петрол от терминал близо до Новоросийск

Атакуван е гръцки танкер, натоварен с руски петрол от терминал близо до Новоросийск

Това е първият украински удар по кораб, акостирал в терминала на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) – ключов канал за износа на казахстански суров петрол – след почти триседмично затишие

Коментари (0)