"Турция няма агресивни намерения и желание за смяна на режима в Сирия."
Това каза снощи турският министър на външните работи Хакан Фидан пред репортери в Анкара.
Фидан заяви, че липсата на конкретни стъпки срещу тероризма и бежанците създава по-сериозна заплаха за самата Сирия.
"Затова ние търсим решения. Ако дипломатическите и конструктивни подходи се провалят, ние неизбежно ще предприемем други мерки, когато му дойде времето." - добави Фидан.
Според него нормализирането на отношенията между Турция и Сирия в момента не е приоритет за Иран и Русия.
Относно отказа на Анкара да разреши прелитането над турското въздушно пространство на израелския президент Исак Херцог за участие в срещата на върха за климата COP29 в азербайджанската столица Баку, Фидан заяви, че този ход е в отговор на "убийството" на палестинци от Израел.
Подчертавайки, че номинациите в кабинета на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп показват силно произраелска ориентация, Фидан каза, че има признаци, че такъв кабинет би подкрепил всички „експанзионистични амбиции“ на израелския премиер Бенямин Нетаняху. По отношение на намерението на Тръмп да сложи край на войните, турският външен министър заяви, че назначенията в кабинета създават обратното впечатление.
Фидан описа проекта за развитие на Ирак като потенциална възможност, подчертавайки разрива на Русия със Запада след войната в Украйна.
Вчера турският министър на външните работи разговаря по телефона с руския си колега Сергей Лавров и обсъди с него двустранните отношения.
Той псочи, че сега Русия проучва алтернативни маршрути за достъп до световните пазари, включително коридор север-юг, простиращ се от северните руски градове през Азербайджан към Иран и Персийския залив.
Разказвайки как този проект се съгласува с проекта за среден коридор на Анкара, логистичен маршрут, минаващ изток-запад през Азия, Кавказ и Турция, Фидан каза, че въпросът за свързаността е един от най-важните въпроси в областта на икономиката, особено при формулирането сценарии, свързани с дипломацията.
Той коментира и разполагането на войски на Северна Корея в Русия: „Едно от най-големите притеснения на Запада е какво Русия е дала или обещала на Северна Корея в замяна на този брой войници.“ Той отбеляза, че ако някакви "ходове, променящи играта" дестабилизират текущия баланс на Корейския полуостров, това може да отвори нов фронт за Запада, потенциално да ескалира в гореща война и да изисква нови военни способности за Южна Корея.
Относно отношенията между Турция и Гърция Фидан каза, че Анкара не смята за правилно да политизира проблемите, като добави, че особено във вътрешната политика на Гърция въпросите, свързани с Турция, може да бъдат прекалено политизирани. Според него Анкара иска нещата да се придвижат напред с положителния дневен ред, с подход, от който са спечелят всички. "Ние се стремим да разрешим съществуващите проблеми чрез официални средства и да премахнем несигурността, без да се засягат националните ни интереси. Егейско море, което е рай на земята, трябва да се превърне в регион на икономически просперитет за нашите страни. Това е нашата цел. Може ли това да стане? Може да се направи." - каза още турският дипломат №1 и поясни, че срещата на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо ниво между двете страни е планирана да се проведе следващия януари или февруари по време на посещението на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Турция. /БГНЕС
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство