24 Ноември, 2024

Хаос в столицата след заповедта за "зелени коридори" за пенсионерите

Хаос в столицата след заповедта за "зелени коридори" за пенсионерите

Хаос покрай въвеждането на ограничения за пенсионерите. Много от тях не знаеха, че вече имат право да пазаруват в магазини и аптеки само от 8 до 10 сутринта. И няма да бъдат допускани в други часове. Така за много търговски обекти също се оказа трудно да спазят новата заповед, като има и такива, които дори още не са отворили в този часови пояс, предава Нова ТВ.

С напрежение и неразбиране започна първият ден, в който хората на и над 65-годишна възраст имат право да пазаруват в магазините и аптеките между 8 и 10 часа сутринта. Пред много от хипермаркетите се образуваха опашки. Оказа се и проблем фактът, че голяма част от възрастните не могат да бъдат изведени от магазините точно в 10.

Заповедта излезе снощи. И много хора не бяха разбрали, че преди 10 часа няма да ги пуснат в магазина, ако не са над 65. Единични бяха случаите на хора, създали собствена стройна организация, за да спазват мерките.

В крайна сметка пред хипермаркет в столичния квартал „Слатина” се образува струпване на хора, които чакат да стане 10. В същото време, напрежение имаше и в магазина.

"Има човек, който ги спира да влизат след 10 часа възрастните хора и съответно младите могат да влязат, има ограничителни табели, всичко е упоменато на входа", обясни Антоанета Петрова, служител в магазин.

Неразбрали имаше и пред аптеките. Проблем за възрастните се оказа и фактът, че често до 10 часа лекарствата им все още не са доставени. Фармацевтите намират и други проблеми в мярката.

„Вероятно ще доведе до струпване на хора точно в този диапазон между 8 и 10 часа. Знаете, че по-възрастните хора са по-чести потребители на фармацевтични услуги и не съм убеден, че колегите ще успеят за 2 часа да обслужат толкова хора”, смята главният секретар на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.

Има и много аптеки, които отварят доста след 8 часа. Здравните власти обявиха, че са готови да променят мярката, ако не сработи.

"Очакваме да имаме затруднения и за хората в малките населени места. Има населено място, където карат хляба в 10.30 часа за цялото село. Така че това ще бъде допълнително решено и предвидено как да процедираме. Ако видим, че този час е недостатъчен и е необходимо да бъде разширен диапазонът, той ще бъде разширен", категоричен бе здравният министър проф. Костадин Ангелов

Заради предстоящото застудяване има готовност двучасовия прозорец да бъде изместен между 14 и 16 часа следобед. 

Конфликтите между търговци и възрастни хора бяха предизвестени. Самото здравно министерство признава, че в по-малките населени места, като селата, доставките на хляб понякога пристигат извън часовия пояс за възрастни - 8-10 часа. Така пенсионер не може да си купи дори хляб, без да разчита на помощ от по-млад човек. Удължаването на часовата зона с 1 час - така че хлябът да пристигне до магазините и възрастните хора да могат по-спокойно да пазаруват, се оказа невъзможно. 

Според МЗ предложението било отхвърлено заради несъгласие на другите граждани да се съобразяват с толкова дълъг прозорец за възрастни. Търговските вериги пък били  против да се фиксира втори следобеден пояс за пазаруване. Решението за пояса било взето след много задълбочен анализ и след като министърът лично бил говорил с над 50 души на възраст над 65 г. 

Така правителството принуждава 1 504 088 души, по данни на НСИ, на възраст над 65 г. да пазаруват в кратък отрязък от време рано сутрин в зимен сезон, в навечерието на студове и поледици. МЗ е решило да рискува и с това и щяло евентуално да мести прозореца за пазаруване следобед само след появата на мъгли и поледици.

Това грозно ограничаване на права граничи с геноцид, коментира пред "Сега" адвокат Емилия Недева. Тя разказа, че първо е помислила, че има грешка в изписването на заповедта, но после е прочела обясненията на здравния министър Костадин Ангелов и е разбрала, че е става дума за съзнателно търсено решение, което било в резултат на задълбочен анализ и обсъждане с бранша. "Остава неясно защо се промени режимът, който беше през март и април. Тогава хората над 65 години имаха коридор, но не бяха ограничавани да пазаруват и през останалото време", допълни Недева.

Тя обясни, че със заповедта се нарушават редица конституционни норми. Например тази, че България е правова държава и се управлява спрямо Конституцията и законите. "Няма как със заповед на министър да бъдат ограничени правото на придвижване и да се забранява посещаването на обекти от първа необходимост", каза Недева.

Тя обясни още, че се нарушава и правото на личен живот и правото на избор на хората над 65-годишна възраст. Те може да имат необходимост от други процедури, или да са другаде между 8 и 10 ч, това означава ли, че не трябва да се хранят и да си купуват лекарства, попита още юристът.

"Хората се раждат свободни и равни по достойнство и права. Да се обяви, че възрастните нямат права, и то във време, когато много от тях са далеч от своите близки и няма как да разчитат и на държавата да им осигури помощ, е грозно ограничаване на права, което граничи с геноцид", допълни тя.

И припомни, че възрастните са данъкоплатци, наравно с всички останали.

Адвокат Мария Шаркова, която е специалист по здравни казуси, каза пред "Сега", че министерската заповед ще бъде атакувана в съда. Според нея във всички над 100 министерски заповеди, свързани с пандемията, има за какво да се хванеш, но не е въпросът да се обжалва самоцелно и за спорта. Тук обаче има непропорционално ограничаване на права.

Това не е зелен коридор, а червен коридор, каза Шаркова. "Това са уязвими хора заради възрастта си, може да са и трудно подвижни и с различни заболявания. На тях им се забранява да посещават магазини и аптеки, където могат да си набавят стоки от първа необходимост", обясни тя защо тази мярка е дискриминативна.

При това периодът, в който възрастните могат да пазаруват, е твърде кратък. "Какво правим, ако в някое населено място има 1 или 2 магазина. Ще се получат струпвания и опашки. Защо точно между 8 и 10 ч, когато е най-студено и мъгливо и ще става по-мъгливо и студено. Самата идея е абсурдна“, недоумява тя. И си обяснява рестрикциите с това, че рискът пенсионерите да излязат на протест е най-малък.

Шаркова пита и доколко въобще с подобна заповед може да се забрани на хора да посещават обект, който е частна собственост.

Юристът допълни, че всъщност служителите на магазините и аптеките нямат право да проверяват личните карти, т.е. да правят проверка за нечия възраст, нито хората са длъжни да им ги показват. "Остава проверката да се прави "на око", което отново е унизително и очевидно абсурдно", коментира Шаркова.

Адвокатът припомня, че здравният министър, тогава Кирил Ананиев, отмени заповедта си за задължителното лечение на хората над 60-годишна възраст в деня, в който срещу нея беше депозирана жалба. "Сега се надявам навреме министър Ангелов да се осъзнае след пътуването с "джипката" (днес министърът и директорът на „Пирогов“ се возиха в премиерския джип, бел.ред.) и да я отмени", заключи тя.

       
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца