"Има ерозия на доверието не само във властта, а и към авторитетите. Днес всеки знае всичко и се чувства вечен заради симптоматиката на нарцисизма. Хората отказват да приемат реалността. Идваме от тоталитарен свят, чиито рефлекси още не сме изгубили. Налагат се две тенденции. Едната е на тоталитарно решение на проблемите, а другата - да се разбунтуваме срещу нея". Това заяви социалният антрополог Харалан Александров пред ТВ Европа. Той даде пример за село, в което има забит пирон до магазина, на който виси маска. Тя се ползвала от всички хора, за да се спазва законът.
"Много от хората отказват да се съобразят с реалността и търсят своята версия за успокоение в интернет и в социалните мрежи, където всеки пише, каквото си иска. Обществото е напрегнато и всеки конфликт става повод за създаване на фронтове. Нека не забравяме "войната" между доц. Мангъров и ген. Мутафчийски, например. Тя беше спечелена от т.нар. "мангъровисти", но подобни фронтове понякога са разрушителни", допълни социалният антрополог.
"Живеем в епохата на тревожността, което е разбираемо заради несигурността. Цялата цивилизация е нарцистична. Когато има недоверие към властта и към експертите, не ти остава друго, освен да се върнеш към примитивните фази и да се учиш от опита и грешките. Има хора, които се подиграваха на коронавируса, вече имат близки, някои от които са починали. Те не искат да признаят грешката, не смеят да се покажат заради нарцистичната си самонадеяност и арогантност. Доналд Тръмп в това отношение е модел за много голяма група хора", категоричен е Харалан Александров.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас