Хърватия обяви търг за закупуване на 12 изтребители, като подробности за офертата трябва да бъдат обявени в рамките на деня, пише Jutarnji List, цитиран от македонското електронно издание "МКД".
По неофициална информация оферти са подадени от най-малко седем държави. Най-голямата изненада сред тях, според изданието, е Израел, който отново иска да предложи на Хърватия F-16 втора употреба.
Това е самолетът, който Хърватия веднъж вече избра, но сделката пропадна заради отказа на САЩ да даде разрешение на Израел за продажбата.
Но този път Израел ще трябва да наддава заедно с американския производител на самолети „Локхийд Мартин“, за да осигури подкрепата на САЩ за сделката.
Други държави, подали оферти досега, са Италия, Франция, Швеция, САЩ, Норвегия и Дания.
Тези седем страни са информирали Хърватия, че са готови да се състезават с шест различни модела самолети.
Според кабинета на хърватския премиер Андрей Пленкович Загреб ще търси потенциални кандидати, които предлагат, както нови, така и употребявани самолети, които след това ще бъдат оценявани по отделно.
Очаква се офертите да бъдат изпратени през следващия месец, а на участниците в търга ще бъдат дадени шест месеца за наддаване.
В допълнение към технико-тактическите характеристики и цената, един от най-важните критерии за избор на една от офертите ще бъде времето на доставка на самолета. Този критерий е изключително важен, като се има предвид, че ресурсите на използваните в момента хърватски МиГ-21 ще бъдат изчерпани до края на 2023 година. Това означава, че доставката на новия самолет би била оптимална през 2024 година.
Още от Свят
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно
Ангела Меркел: Ако не бях блокирала Украйна за НАТО, пълномащабната война щеше да започне по-рано
Бившият канцлер изрази също загриженост относно заплахите на Путин за използване на ядрено оръжие:
Три са важните теми за България при откриването на новата пленарна сесия на Европейския парламент
На 26 ноември се очаква членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген.