27 Ноември, 2024

Хиперзвуковите оръжия променят характера на войната

Хиперзвуковите оръжия променят характера на войната

Джордж Фридман, „Геополитикал фючърс“

Мащабната пролетна офанзива срещу Украйна, с която Русия заплашваше, не се осъществи. Това не означава, че няма да се случи, но повдига сериозни въпроси. Мащабна офанзива не бива да се обявява по очевидни причини, а ако тайната изтече, тя трябва да започне бързо. Руснаците не са осакатили украинците, нито пък са принудили САЩ да спрат да изпращат оръжия в подкрепа на Украйна на бойното поле. Руснаците се смятат за неспособни да капитулират или да извоюват решителна победа. Необходима е алтернативна стратегия. Честите руски позовавания на евентуална употреба на ядрени оръжия или скъсване със САЩ по отношение на контрола върху въоръженията имат смисъл в този контекст.

Фактът, че стратегията се върти около честите препратки към ядрени действия, напомня защо някога те бяха наричани „оръжия на ужаса“. Ленин е казал, че целта на терора е да всява ужас. Заплахата от ядрена атака очевидно има предвид тази стратегия. Това е разумна стратегия, способна да разбие материалните и психологическите възможности на врага.

Предимството на ядрените оръжия е способността им да нанасят значителни поражения с едно оръжие. Ядреното оръжие има голяма зона на поражение, което означава, че то може да изпълни тази мисия ефективно. Ядрените оръжия може и да не се нуждаят от висока точност, но се нуждаят от способност за оцеляване. Една част от нея е планът за изстрелване, който може да бъде насочен от врага. Друг риск е прихващането по време на полет от страна на противника, но в този случай оръжието все пак може да бъде в състояние да унищожи голяма зона. Въпреки това ядрените оръжия имат и слаби страни. Те са зависими от контраразузнаването, за да се създадат стратегии за оцеляване. Обикновено имат фиксирана стартова площадка, а ракетата-носител, макар и бърза, обикновено не е маневрена. Теглото на бойната глава може да ограничи времето за достигане на целта. Взети като цяло, ядрените оръжия съчетават голяма зона на поражение с висока смъртоносна опасност, но докато не бъдат изстреляни, са уязвими.

От руска гледна точка един ядрен удар създава повече проблеми, отколкото решения. От американска гледна точка отбранителната позиция е изначално опасна. В същото време и руската, и американската позиция имат вградени уязвимости. Затова и двете страни трябва да създадат алтернативи.

От години, а през последните месеци и по-интензивно, и двете страни открито обсъждат хиперзвуковите ракети. Хиперзвуковите означават висока скорост, както и голям обсег на действие. Това, което името не отразява, но е от съществено значение, е, че хиперзвуковите ракети са прецизно управляеми. Това означава, че система за насочване маневрира ракетата към строго определена цел, като ограничава необходимостта от използване на мощни експлозиви с големи зони на поражение и предполага хиперточност на удара, позволяваща прецизно използване на разузнавателна информация. Маневреността означава способността за избягване на вражеската защита.

Възходът на хиперзвуковите технологии, съчетан с прецизността и други стойности, поставя ядрените оръжия в голям риск. Натрупването на разузнавателна информация за целите, програмирането на насочването им и поддържането на целостта на ударното средство създават възможност за грешки на стабилна платформа.

Основната слабост, която остава при хиперзвуковите оръжия, е тяхната скорост, за която маневреността не компенсира. За да се гарантира оцеляването, хиперзвуковите двигатели се нуждаят и от изключително висока маневреност. Още по-важно е, че големият им обсег на действие позволява използването на хиперзвуковите средства за откриване и атака на изключително голямо разстояние. Възможността за откриване на маневрираща цел създава обвивка на относителна безопасност. Всъщност хиперзвуковите летателни апарати, способни да достигнат Мах 5 или повече и да поразяват цели на големи разстояния, биха променили характера на войната и биха затруднили тактическите ядрени заплахи в настоящата ситуация. Но това все още не е настъпило.

Идеята за хиперзвук естествено води до планиране на високоскоростни, маневрени системи и открива нов тип война. Но постоянното обсъждане на системи с относително по-ниска скорост предвещава бъдещето. /БГНЕС


Сподели:
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници