Разследващият журналист Христо Грозев се оказа една от целите на българите, руски шпиони в Лондон, обвинени, че са работили в полза на Кремъл.
Разследването е установило, че сред обектите на групата са били журналисти, политически дисиденти и американска военна база. Сред тях, например, са руският дисидент и основател на медията "Инсайдър" Роман Доброхотов, както и бившият казахстански политик Бергей Рискалиев, който избягал във Великобритания.
Петата операция се отнася до наблюдението на американската военновъздушна база в Щутгарт, извършено през 2022 г. Обвиняемите са смятали, че базата се използва за обучение на украински войници.
Шестата операция е била свързана със следенето на руския адвокат Кирил Качур по време на престой в Черна гора между септември 2021 г. и януари 2022 г. Русия го обяви за "чуждестранен агент" през ноември 2023 г.
Българите шпиони, работили в полза на Русия, са получавали и помощ от редица други лица, шпиониращи за Русия в Лондон, Виена, Валенсия, Черна гора и Щутгарт.
Освен това 43-годишният Бисер Джамбазов е бил в любовен триъгълник с Катрин Иванова и Ваня Габерова, която е имала предишна връзка с Тихомир Иванчев, добави прокурорката, като предупреди, че обвиняемите може да "използват връзките", за да твърдят, че са били подмамени и не са знаели, че извършват шпионска дейност, посочва британският "Гардиан".
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, като очакванията са той да продължи до февруари догодина, съобщи БНР.
На вчерашното заседание на Централния наказателен съд за виновни се признаха ръководителят на "шпионската клетка" Орлин Русев и Бисер Джамбазов. Бяха изнесени доказателства, че Русев е работел в тясно сътрудничество с руския шпионин Ян Марсалек, от когото е получавал инструкции и пари за провежданите операции.
Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев не се признаха за виновни. Дамите са служили за "сексуална примамка". Иванова отрече да е виновна и по делото за притежаване на фалшиви документи за самоличност.
За шестия член на групата Иван Стоянов не бяха огласени подробности, но днес той е включен в дневния ред на съда.
Групата е използвала много модерна технология и е събирала информация не само на Острова, но и на много места в Европа.
Още от Закон и ред
Илиян Тодоров, осъден за убийството пред Соло", иска преразглеждане на делото
Осъденият беше екстрадиран от Узбекистан, след като в продължение на 13 години се укриваше от закона
В Словакия закопчаха двама души, заподозрени в подготовка на атаки срещу критична структура
Гашпар отхвърли твърденията за "руска" или "украинска" връзка, като посочи, че тези предположения са по-скоро политически, отколкото фактологически мотивирани
ВКС: Банките да възстановят всички платени лихви и такси на пострадалите от "швейцарските" кредити
Проблемът стана дотолкова наболял, че се наложи и Съдът на Европейския съюз да се произнесе в редица свои актове в периода 2013-2018 г.