Край на изолацията в Гърция, наложена заради COVID-19. От днес до края на месеца ще отпадат поетапно наложените ограничения, предава Нова тв.
„Подготвяме се за ново ежедневие. Постепенното оттегляне на мерките не трябва да излага на риск постигнатото до днес. За да продължат нещата да се развиват позитивно, не бива да се отпускаме”, каза зам.-министърът на гражданската защита Никос Хардалиас.
Отпадат SMS-ите за излизане от домовете. Отварят се малките търговски обекти. Ако гърците продължат да се придържат към новите правила, от 19 май ще падне и забраната за свободно придвижване между отделни области и острови с постепенно отваряне на туристическия бранш.
Медицинската маска става част от живота на гърците. Задължително трябва да се носи в затворени помещения и в обществения транспорт. Неспазването на тази мярка ще струва 150 евро на всеки нарушител. Задължителна е и дистанцията от 1,5 м между хората на публични места и в работни помещения. Глобата от 1 000 евро за събиране на повече от 10 души на едно място също остава.
В карантина продължава да бъде и гръцкият туризъм. Границите за туристи остават затворени. В страната могат да влизат само гръцки граждани, чужденци, пребиваващи законно, както и собственици на имоти. 14-дневната карантина, както и глобата от 5 000 евро при неспазване на мярката, също се запазват.
Правителството планува на 1 юни да отвори целогодишните хотели, а месец по-късно - и сезонните. Част от туристическите фирми все още не приемат резервации в очакване на условията за пътуване между европейските страни.
В района на Халкидики, където почиват по-голяма част от българските туристи, хотелиерите настояват "бариерата" да бъде вдигната от началото на юни, а не от юли, каквото е решението на Министерството на туризма. Оттам са категорични, че туристическият сезон ще стартира едновременно за цяла Гърция, при условие че броят на заболелите намалява.
Това не означава обаче, че трябва да не се спазват мерките и да има отпускане, за да не се излага на риск постигнатото
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.