Глобалните фондови пазари предимно се повишиха на 14 август, след като допълнителни доказателства за охлаждане на инфлацията на потребителските цени в САЩ засилиха перспективата за намаляване на лихвения процент през септември.
Данните показаха, че индексът на потребителските цени (CPI) в САЩ се е повишил с 2,9 на сто миналия месец спрямо предходната година - най-малкото му 12-месечно увеличение от март 2021 г. и положителен знак за Федералния резерв, който преценява най-добрия момент да започне намаляване на лихвените проценти .
И трите основни индекса на Wall Street завършиха деня на зелено, водени от Dow Jones Industrial Average, който затвори с ръст от 0,6%.
"Днешните данни за инфлацията в САЩ освобождават пистата за Федералния резерв да започне намаляване на лихвените проценти на заседанието си през септември", каза Ричард Картър, ръководител на изследването на Quilter Cheviot за фиксирани лихви, пред АФП.
"Последното нещо, което Федералният резерв и пазарът биха искали преди следващата среща, бяха всякакви изненади в данните", добави той.
"Вече не става дума за „ако“ или „кога“ Фед ще намали лихвите, а по-скоро дали Фед ще ги намали с 25 или 50 базисни пункта", обясни Брет Кенуел, американски инвестиционен анализатор в eToro.
25 или 50?
Създателите на паричната политика са склонни да намалят лихвените проценти в САЩ с 25 базисни пункта на заседанието си през септември – като някои наблюдатели виждат хоризонт до 50 – последвано от поне още едно намаление преди декември.
Доклад за работните места в САЩ по-рано този месец, включително повишаване на нивото на безработица до 4,3%, предизвика притеснения, че Фед е чакал твърде дълго, за да започне да намалява лихвените проценти и че най-голямата икономика в света може да изпадне в рецесия.
Следващите данни успокоиха тези страхове, но пазарните очаквания, че Фед ще осигури по-големи намаления на лихвените проценти, нараснаха.
Данните за инфлацията и заетостта "може да дадат на Федералния резерв по-голяма увереност да ускори темпото си на намаляване на лихвените проценти", заяви Махмуд Алкудси, старши пазарен анализатор в ADSS.
Междувременно Токио увеличи печалбите и основните европейски индекси завършиха солидно, тъй като търговците усвоиха очакваното покачване на британския индекс на потребителските цени.
Цените на петрола се понижиха още повече, тъй като беше потвърдено, че израелски служители ще участват в преговорите за примирие в Газа в Доха.
Напрежението остава високо в Близкия изток поради опасения, че Иран ще отмъсти на Израел, след като висши лидери на Хамас и Хизбула бяха убити в Техеран и Бейрут в края на юли.
Лука Сантос от ACY Securities каза, че обилните доставки и надеждите, че може да бъде избегнат по-мащабен конфликт, са довели до спада на цените на петрола. Но той предупреди, че "всяка значителна ескалация може да разклати доставките на петрол, което да доведе до рязко покачване на цените и връщане на несклонното към риск поведение на пазарите". | БГНЕС
Бизнес
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг