Силно съм притеснен от случващото се през последните часове на служебния кабинет на президента Румен Радев, заяви на пресконференция в централа на ГЕРБ днес бившият финансов министър Кирил Ананиев.
През последните 24 часа, без анализ и експертиза, бяха политически уволнени ръководители на възлови агенции - на НАП и на митниците. Това е кръвоносната система на финансовия сектор. Тези съкращения доведоха до големи напрежения в двете системи. Това може да доведе до рязко спадане на приходите в държавния бюджет, заяви Ананиев, който бе категоричен, че през последните 5 години данъчните приходи са се увеличи, което напрактика означава, че данъчната администрация работи ефективно.
В момента всичките искат и вече харесват нашите социално-икономически мерки, чувате, че има желание да се удължи изплащането на 50 лв. за пенсионерите, да се удължи 60/40 и 80/20. При положение обаче, че има срив в приходите, аз не зная как ще бъдат осигурени необходимите средства, продължи Ананиев.
Поемам ангажимент до края на работата на служебния кабинет да наблюдаваме изпълнението на приходите и тогава ще решим правилно или неправилно са постъпили с тези политически уволнения, посочи бившият финансов министър.
Ако приходите намалеят, ще трябва да се тегли нов дълг. Това означава, че влизаме в дългова спирала, въпросът дали отговаряме на критериите за еврото също е под въпрос, заяви още Кирил Ананиев.
Ананиев припомни за времето на първия служебен кабинет на Радев, в който участва и той. Тогава, съобщи Ананиев, президентът е искал от него да увилни директорите на НАП и на Агенция "Митници". Желанието на президента да уволня двамата изпълнителни директори на двете агенции доведоха до силно напрежение в работата им, което се отрази на резултатите. Трябваха ми месец и половина-два, за да върна самочувствието на тези хора. В никакъв случай не трябва да допускаме това напрежение и сега. Защото се намираме в кризисна година от всяка една гледна точка, каза Ананиев. /БГНЕС
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг