България подкрепя предложението на Европейската комисия за освобождаване от ДДС на внос и други операции на съюза в обществен интерес. Това става ясно от протокола на заседанието във формата ЕКОФИН, в което взе участие и служебният финансов министър Асен Василев.
Подкрепата на страната ни за освобождаването от ДДС на внос идва с условието това да е в краткосрочен план, да се ограничи за временни освобождавания, свързани с отговора на кризата, породена от пандемията от коронавирус, става ясно от бюлетина от ЕКОФИН, публикуван от финансовото министерство.
Служебният министър Асен Василев е защитил тезата, че директивата трябва да има тесен обхват и ясни правила, съобщи БНР.
Целта на предложението е да улесни Комисията и агенциите на ЕС да закупуват стоки иуслуги, които да бъдат разпространявани безвъзмездно сред държавитечленки в съответствие с техните спешни нужди. В моментаДДС се дължи във всяка държава членка, където органите на Европейския съюз даряват стоки.
В Люксембург са обсъдени и фискалните правила, като за пореден път е изтъкнато, че България е сред малкото държави без дисбаланси.
Според верифицираните данни от Евростат дефицитът през 2020 г. е бил над референтната стойност от 3% от БВП в повечето държави членки на ЕС. Само в България и Швеция дефицитът е бил малко над референтната стойност. Приема се, че за всички държави членки дефицитът над референтната стойност е бил изключение, породено от извънредната икономическа обстановка в ЕС.
Според ЕК критерият от Пакта за стабилност и растеж за дефицита се счита за изпълнен от България, Дания и Швеция, пише още в бюлетина
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг