17 Юни, 2026

Браншови организации заплашват с масови протести срещу Закона за горивата

Браншови организации заплашват с масови протести срещу Закона за горивата

Браншови организации заплашват с масови протести срещу Закона за горивата, който трябва да влезе в сила на 27-и октомври.

Дребните търговци се опасяват от влиянието на монополистите на пазара, които се опитват да спрат измененията, изработени със съдействието на голямата част от бизнеса и подкрепата на Министерството на икономиката.

Затова предупреждават от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, в позиция, изпратена до министър Емил Караниколов.

Дребните търговци на горива са притеснени от спирането на диалога по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горивата, който постигнаха след тежки преговори и протести.

Припомням, че влизането му в сила се отлага вече от една година заради недоволството на малките превозвачи на гориво. Както и на земеделските производители и на строители, които настояха да бъдат извадени от неговия обхват.

В последствие заинтересованите браншови организации, включително Асоциацията на индустриалния капитал и Конфедерацията на работодателите и индустриалците заедно с Асоциацията на търговците, производителите, вносителите и превозвачите с посредничеството на министъра на икономиката изработиха вариант, който е на път да бъде спънат от монопола на пазара.

“След 27-ми ние сме в невъзможност да работим, но не само ние, а и потребителите, имам предвид земеделци, строители, мини и т.н. До 28-и те нито могат да купуват горива, нито някой има право да им кара“, обяви Симо Симов от Асоциацията и настоя:

“Правителството искаме спешно да вземе решение да отложи наново наредбата, за да се даде възможност на парламента да разгледа закона, да го обсъди и да го гласува“.

В противен случай протестите под наслов “Жълтите жилетки“ ще започнат още до края на октомври.
Сподели:
Централните банки се обръщат към златото: 45% планират нови покупки, докато доларът губи позиции

Централните банки се обръщат към златото: 45% планират нови покупки, докато доларът губи позиции

Рекорден дял от монетарните институции очакват да увеличат златните си резерви през следващата година, докато доверието в доминиращата роля на щатския долар в глобалната финансова система постепенно отслабва

След сделката между САЩ и Иран: цените на горивата бавно тръгнаха надолу на колонките у нас

След сделката между САЩ и Иран: цените на горивата бавно тръгнаха надолу на колонките у нас

Цени, каквито са били преди войната, може да има догодина по това време, смята енергийният експерт Боян Рашев

Бойко Борисов от Шумен: Инвестиция за 70 млн. евро не се прави в среда на политически експерименти!

Бойко Борисов от Шумен: Инвестиция за 70 млн. евро не се прави в среда на политически експерименти!

силната икономика не се гради с приказки, а с предприятия, които разширяват дейността си, създават заетост и дават перспектива на цели региони

Коментари (0)