Симеон Дянков
Напоследък често ме питат как може да се намали инфлацията в България, която е вече сигурно над 15 процента на годишна основа. Лесен начин няма, защото сме в състояние на валутен борд и нито паричната политика, нито политики за засилване на лева спрямо еврото зависят от правителството или БНБ.
Има обаче някои начини поне да се намали инфлацията за идната година. Иначе с три поредни години висока инфлация работещите бедни в България ще се увеличат значително. Също така и групата на социално слабите.
1. Правителството да намали бюрокрацията и да ускори издаването на разрешения за строеж и включване към мрежата на водни, слънчеви и вятърни енергийни проекти. Само така ще се намали натиска от увеличаващите се цени на електроенергията.
2. Да се окаже значителна и всякаква помощ на Украйна. Войната там подклажда и без това високата инфлация в храните, в енергията и в ред други сектори които зависят от внос на суровини или междинни продукти. Нейното приключване ще помогне за успокояване на цените в Европа.
3. Да се засили конурентността на нашите стоки в пазари търгуващи с долари. От това ще се засили лева спрямо долара, а от там ще се намали “вносната” инфлация. Пример за такава икономическа политика е износ на енергия към Турция или други страни извън еврозоната.
4. Да се подпомогнат украинските бежанци с намиране на временна работа. Дори малка част от тях да останат в България, този приток на нова работна сила ще увеличи конкурентоспособността на българската икономика. (Да се надяваме, че в скоро време войната ще свърши и повечето украински семейства ще могат да се върнат по домовете си).
По тези четири политики правителството на този етап получава двойка, двойка, тройка и двойка. Да станем отличници.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.