„Бизнесът не принуждава държавата да страни от по-строги мерки срещу COVID-19“, заяви пред БТВ предприемачът и зам.-председател на БТПП Красимир Дачев, но, по думите му, според Европейската търговска палата бизнес климатът е изключително лош.
По думите му от 60 хил. анкетирани фирми, от които 800 български, тенденцията е, че масово предприемачите са на загуба заради ограничителните мерки.
„В България намаля липсата на висококвалифицирани професионалисти заради ръста на безработицата. Инвестициите са надолу, обаче. Заетостта твърдо пада и най-страшното е, че с близо 50% са се увеличили дълговите проблеми на бизнеса“, коментира Дачев.
Според него, ако ситуацията се усложни за бизнеса ще бъде по-добре да продължи да извършва дейност, дори и на загуба.
„Рязкото спиране и тръгване в никоя сфера не е полезно. Не става въпрос за помощ от държавата. Спирайки, ти излизаш от пазара, от твоите редовни клиенти – ти вече не си лоялен партньор и те си намират друг доставчик“, обясни Дачев.
Предприемачът заяви, че правителството се е опитало част от парите да се насочат към бизнеса чрез банките. По думите му това е станало така заради липсата на административен капацитет. Той заяви, че по време на пандемия бюрокрацията е огромна спънка за бизнеса. Дачев добави, че с Бюджет 2021 се заделят реални пари за бизнеса.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.